ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) Bitcoin konusunda yatırımcıları uyaran bir değerlendirme geldi. 

SEC yaptığı açıklamada Bitcoin vadeli işlem odaklı fonlara yatırım yapmanın riskli olduğunu belirten bilgilendirme notu paylaştı. Açıklama şu şekilde: “SEC çalışanları, Bitcoin vadeli işlem piyasalarına girmek isteyen fon sahiplerini; aldıkları muhtemel riskleri ve faydaları iyi tartmaları konusunda uyarıyor”

SEC’in, yatırımcılara kısa süre içinde yapmış olduğu ikinci uyarı niteliği taşımaktadır. Mayıs ayında da Bitcoin’in volatil olması nedeniyle, borsada işlem gören Bitcoin fonuna yatırım yapmanın güvenli olmayabileceğini söylemişti. Bu uyarı, 1940 tarihli yatırımcı yasası kanununa ithafen yapıldı. Ancak ABD’de Bitcoin ETF başvurularının çoğu farklı bir kanun altında dosyalanabiliyor. Bu sebeple 1933 Menkul Kıymet kanunu sebebiyle de, başvurular farklı şekilde ele alınabilir. 

SEC’in yaptığı bu önemli uyarı; ABD’de yatırım fonlarına ve geleneksel bankaların kripto paralara ciddi bir ilgisinin olduğu dönemde gelmesi dikkat çekti. Hatta en büyük yatırım bankalarından biri olan Morgan Stanley; mart ayında müşterilerine Bitcoin fonlarına yatırım yapma imkanı sunmaya başladı. Finans hizmeti şirketlerinden Wells Fargo da, bir kripto para fonu sunacağını açıklamıştı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish