ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC); Coinbase’i insanların kripto parayla kredi almasını sağlayan Lend adlı ürünü nedeniyle uyarıda bulundu. Eğer Coinbase, Lend ürünü piyasaya sürerse dava açarız diye tehdit etti.

Çarşamba günü Coinbase’in hukuktan sorumlu yöneticisi Paul Grewal; paylaşımda bulundu. Paylaşımda Coinbase’in Lend adlı yeni ürünü süresiz olarak askıya alınabileceği açıklandı. Ayrıca en iyi ihtimalle Ekim 2021’e kadar bekletileceğini belirtildi.

Lend platformu, insanların hesaplarına USD Coin (USDC) yatırarak yılda %4’e varan faiz elde etmesi ve onaylanmış kullanıcıların buradan kredi çekebilmesi için tasarlandı.

Bunun üzerine Coinbase yönetimi; altı ay önce SEC ile iletişime geçti. Daha sonra regülatörden Lend’in menkul kıymet barındırdığı yönünde yanıt aldı. Ardından SEC, bu ürüne ilişkin resmi inceleme başlattı ve Coinbase kendisinden talep edilen belgeler ile yazılı yanıtları SEC’ye iletti.

SEC, Lend projesini ismini bekleme listesine almıştı. Kullanıcıların isim ve iletişim bilgilerini de talep etti. Ancak Coinbase’in bu talebi geri çevirdiği açıklandı.

Paul Grewal, Coinbase’in Lend’i piyasaya sürmemiş olsa da ilgili tüm bilgileri detaylı olarak sunmuştuk. Buna rağmen SEC, bize ortada ne gibi bir sorun gördüğünü açıklamıyor. Bunun yerine, Lend’i kullanıma açmamız halinde bizi dava edeceklerini söylediler. SEC’ye bize bunun gerekçesini paylaşıp paylaşmayacaklarını defalarca sorduk ve her seferinde reddettiler dedi.

Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong da Lending, nasıl menkul kıymet olarak sayılabilir? SEC umarım harekete geçip, bu sektörün hak ettiği (yasal) açıklığı müşterilere ve şirketlere zarar vermeden getirir şeklinde temennide bulundu.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish