ABD Menkul kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), “Public Alert: Unregistered Soliciting Entities” (PAUSE) listesine 28 şirket daha ekledi. Kayıtsız olup fon talep eden şirketler hakkında kamuyu uyaran bu listeye eklenen şirketler arasında 8 şirketin faaliyet alanının dijital paralar olması dikkat çekti.

SEC’e resmi olarak kayıtlı olmayan şirketlerin tutarsız ve yanlış bilgi aktarıldığı tespit edildi. Oysa ki fon talebinde olan şirketler regülasyon kurumlarına kayıt yaptırmak dahil olmak üzere birçok koşulu sağlamak zorunda. SEC’in listeye aldığı şirketlerin 8 tanesinin faaliyet alanı ise dijital paralar. Listede isimleri geçen FXBitcash, Cryptobravos ve BitminingFX şirketlerinin ise internet sitelerinin kapalı. Listede yer alan diğer şirketler Passive Trade Plan, Reclaws International Inc., RetireWell Investors, AxTrading-Investment ve SmartCoins24. Bu 8 şirketin çoğunlukla ABD dışındaki kişilere, kripto para ve blokzincir alanında hizmet verdiği biliniyor.

SEC tarafından yayımlanan bu bilgi ile yatırımcıların sahte kurumsal bilgiler ile fon talep ettiklerine ilişkin farkındalık oluşturdu. Böylelikle kripto paraların alet edilerek gerçekleştirilen dolandırıcılıkların önüne geçileceği düşünülüyor.

tr_TRTurkish