ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para şirketi Poloniex’nin; kayıt dışı bir online dijital varlık borsası işlettiği için para cezası kestiğini ve şirketin 10 milyon dolardan fazla ödeme yapacağını açıkladı.

Pazartesi günü SEC’in yaptığı açıklamaya göre eskiden Circle’a bağlı olan Poloniex; Temmuz 2017-Kasım 2019 tarihleri arasında menkul kıymet olarak nitelendirilen kripto paraların alım-satımına aracılık etti.

Şirketin, ABD’de menkul kıymet borsası olarak kaydı bulunmamakta bu nedenle; kanunun ilgili bölümlerini ihlal etmiş durumda. 2014 yılında kurulan Poloniex; ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile yaptığı anlaşma doğrultusunda yaklaşık 8.4 milyon doları tazminat verecek. 403.995 doları faiz, 1.5 milyon doları para cezası olmak üzere; toplamda yaklaşık 10.4 milyon dolar ödeme yapacak.

SEC, menkul kıymet olarak nitelendirilebilecek kripto para işlemleri nedeniyle Poloniex’den 2017 yılında şikayetçi olmuştu. Borsayla ilişiğini 2019’da koparan Circle; Haziran 2021’de yaptığı SEC bildiriminde; Poloniex’in SEC ile anlaşmaya varabilmesi için 10.4 milyon dolar para ayrıldığını belirtmişti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish