SEC, Ripple Kurucularının Kişisel Servetlerini Araştırıyor

ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple Labs’in kurucuları; Brad Garlinghouse ve Chris Larsen’in kişisel harcamalarına öğrenmek istiyor.

Ripple’ın kayıt dışı XRP satışı yaptığını iddia eden SEC, Garlinghouse ve Larsen’in bu konuda en etkili kişiler olduğunu  söylüyor. Regülatör, bahsi geçen kişilerin geçmişe dönük mali işlemlerine erişilmesi için sekiz bankaya çağrı yaptı. Garlinghouse ve Larsen’in avukatları da SEC’nin talebinin reddedilmesi için perşembe günü harekete geçti. SEC’in yapmış olduğu bu hamlenin Ripple’ın kurumsal işlemleriyle hiçbir alakası olmağı için durdurulmasını talep etti.

Bloomberg haberine göre Ripple kurucuları Garlinghouse ve Larsen; geçmişte yaptıkları XRP işlemlerinin bilgisini paylaşmayı kabul etti. SEC’in neden bu bilgiyi yeterli bulmayıp daha fazla bilgi istediğine dair mantıklı bir açıklama yapılmadı. Ripple’ın kurucularının kayıt dışı menkul kıymet satışından 600 milyon dolar kazanç sağladığını düşünen SEC; bu davanın peşini bırakmayacağı konuşuluyor.

tr_TRTurkish