ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yatırım şirketi Kryptoin’in spot Bitcoin ETF başvurusunu reddetti. SEC, söz konusu başvuruyu nisan ayında değerlendirmeye başlamıştı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC); geçtiğimiz günlerde de VanEck’in spot Bitcoin ETF başvurusu için ret kararı vermişti. SEC, başvuruyu aldığını resmi olarak duyurmasının ardından onay veya ret için süreyi 240 güne kadar uzatabiliyor. Kryptoin, 2019’da bir BitcoinEFT başvurusu daha yapmış fakat o zaman da onay alamamıştı.

SEC Başkanı olan Gary Gensler’ın spot Bitcoin ETF’lerine sıcak bakmadığı herkes tarafından biliniyor. Gensler  “Başta manipülasyon endişelerinden dolayı bu aşamada spot ETF onaylanacak kadar olgunlaşmış değil.” şeklinde yorum yapmıştı. Ayrıca spot ETF isteyen şirketler, SEC’ye bu konuda baskı uyguluyor. Hatta geçtiğimiz günlerde Grayscale, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na mektup yazmıştı. Vadeli ETF’leri onaylayan kurumun adil olmadığını, ayrımcı olduğunu savundu.

Bitcoin ETF ’si ABD’de Resmen İşleme Açılıyor!

VanEck şirketinin spot Bitcoin ETF başvurusu geçtiğimiz hafta reddedilmişti. Ancak BTC kontratlarına dayalı olan ETF’i 16 Kasım Salı günü, dünyanın en büyük vadeli işlem ve opsiyon borsalarından CBOE’de listelenecek. CBOE’nin yaptığı açıklamaya göre; borsanın internet sitesinde VanEck Bitcoin Strateji EFT’sinin “XBTF” koduyla işlem görmeye başlayacak. VanEck’in vadeli BTC ETF’si ise ABD’de işleme açılacak üçüncü vadeli BTC ETF’i olacak. Haberin devamını okumak için tıklayınız…

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish