Dijital fon yönetim şirketi Grayscale, Bitcoin fonunun bir ETF’e dönüştürülmesi için SEC ile olan görüşmelerine devam ediyor. Yatırımcılardan da SEC’ye bu anlamda baskı gelmeye başladı.

Grayscale şirketi, GBTC olarak da bilinen Bitcoin fonunun bir borsa yatırım fonuna (ETF) dönüştürülmesi için, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile olan görüşmelerini sürdürmekte. Hatırlanacağı üzere taraflar son olarak geçen hafta bir araya gelmişlerdi.  Grayscale şirketi ise bu konudaki ısrarını yinelemişti.

11 Binden Fazla Yorum Gönderildi

SEC, bazı kararları almadan önce kamuoyundan yorum talep ettiği bilinmektedir. Daha önce de VanEck’in Bitcoin ETF kararını da erteleyen kurum; daha fazla geri bildirim talep etmişti. Grayscale’in GBTC’yi ETF’e dönüştürme konusunda da SEC’ye 11 binden fazla yorum ve değerlendirme gönderildiği ifade edildi. Dolayısıyla Grayscale şirketinin ardından, yatırımcılar da SEC’ye artık Bitcoin ETF’i kabul etmesi konusunda baskı yapar hale geldiler.

Grayscale Dava Edebilir

SEC şu ana kadar hiçbir Bitcoin spot ETF kararını onaylamadı. Grayscale’in başvurusuyla ilgili son karar ise önümüzdeki ay 6 Temmuz günü verilecek. SEC, GBTC konusundaki talebi ya reddedecek ya da kabul edecek. Kurumun bu kez, kararı erteleme ihtimali yok.

Grayscale şirketi daha önce yaptığı birçok açıklamada, SEC’yi bu konuda dava etme seçeneği de dahil olmak üzere birçok konunun masada olduğunu belirtmişti. Şirket, “SEC, Bitcoin vadeli ETF’lerini onaylayarak, ETF ihraççıları arasında da ayrımcılık yapmaktadır” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish