Ekim ayında Bitcoin’de vadeli işlem borsa yatırım fonlarını kabul etmeye başlayan SEC’ten yeni bir onay daha geldi. SEC, NYSE Arca ve Teucrium’un başvurusunu onayladı. Uzmanlar ise bu konu hakkında, spot ETF’in önünü açtığı yorumunu yapıyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) internet sitesi üzerinden yaptığı duyuruya göre; NYSE Arca ve Teucrium’a vadeli bir Bitcoin ETF’i çıkarma izni verildi. Böylece Bitcoin vadeli ETF çıkaran şirketlere Teucrium da eklenmiş oldu.

Buradaki önemli noktalardan biri Teucrium ve NYSE Arca başvurusunun 1933 yılı Menkul Kıymetler Yasası’na göre hazırlanmış olması. Şu ana kadar kabul edilen diğer Bitcoin vadeli ETF’leri  1940 yılı Yatırım Şirketi Yasası’na dahil edilmişti ve bu yasa diğerine göre çok daha değişik regülasyon kurallarına tâbi bir yasa konumunda.

Spot Bitcoin ETF’inin Önü Mü Açıldı?

Uzmanlara göre, 1933 Menkul Kıymetler Yasası’na dahil edilen bir ETF’in kabul edilmesi spot Bitcoin ETF’inin kabulü için bir kapı açabilir. Bloomberg’in ETF analisti James Seyffart sene başında, 1933 ve 1940 yasaları arasındaki farka değinerek 1933 Menkul Kıymet Yasası’nın spot ETF yolunu takip ettiğini belirtmişti. 

“Grayscale’in GBTC’sini de Etkileyecek”

Seyffart, dün SEC’nin Teucrium onayının ardından kısa bir yorum yaparak şu ifadeleri kullandı;

“Bu onay, benim fikrime göre spot Bitcoin ETF’inin kabul ihtimalini güçlendiriyor. Eğer SEC, Grayscale’in GBTC hisselerinin ETF’e ddönüştürülme talebini reddederse, bu da Grayscale’in SEC’ye dava açma ihtimalini de artıracaktır. Bize her şeyi zaman gösterecek”

Bilindiği üzere SEC, şu ana kadar kuruma yapılan tüm spot Bitcoin ETF başvurularını reddetmişti.

ProShares, Valkyrie ve VanEck’in Bitcoin vadeli işlemleri de 2021 yılında SEC tarafından kabul edilmişti. Valkyrie’nin ayrıca 1933 Menkul Kıymet Yasası’na göre düzenlenmiş bir vadeli Bitcoin ETF başvurusu ise şu an beklemede.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish