ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC); kripto para şirketlerinin küresel regülasyonlarla boğuştuğu bu zamanlarda, kripto para şirketlerine af verilmeyeceğini açıklayarak yatırımcıların gözünü korkuttu.

SEC icra kurulu yöneticisi Gurbir Grewal yaptığı açıklama ile; kripto para şirketlerinin menkul kıymet kanunlarını ihlal ettiklerini gelip kendilerine itiraf etmeleri durumunda herhangi bir af ile karşılaşmayacaklarını ifade etti. Ancak normal şartlarda alacakları cezadan daha azını görebileceklerini belirtti.

Temmuz ayında SEC bünyesine katılan Gurbir Grewal, Reuters’e bir röportaj verdi. Grewal, açıklamalarında yer verdiği ifadelerle SEC’in kripto para şirketlerine yumuşak davranmayacağının mesajını verdi.

SEC özellikle kripto para şirketleri tarafından kanun ve kurallar konusunda net tavır takınmamasıyla eleştirilmektedir. Grewal,  “yeni demokratik liderlik” ile çok daha net bir yönetim sergileyeceğini belirterek şu ifadelere yer verdi;

“Bizim kripto para şirketlerine göndereceğimiz mesaj, ‘Siz ürününüzü bize kaydedin ve biz de sizin milyarlarca dolarlık borç verme ürününüzü görmezden gelelim, ve tüm ihlallerinize rağmen size de hiçbir ceza vermeyelim’ şeklinde olmayacak.”

Açıklamalardan önce kripto para şirketleri, herhangi bir ihlal konusunda SEC’ye başvurarak bilgi vermeleri durumunda ceza almayacakları bir yönetim biçimi olmasını bekliyordu. Grewal ise böyle bir durumun olmayacağını açıklamalarıyla ifade etti:

“Bizim onlara bakış açımız, ‘Gelin ürününüzü kaydedin ve ondan sonra istediğiniz hatayı yapıp, affedilin’ şeklinde olmayacak. Tabii ki bize gelirlerse, onlar hakkında daha olumlu düşünürüz. Nasıl bir ceza verileceği ve menkul kıymet kanunlarına nasıl uyulacağı konusunda yol gösteririz. Şirketlerin, bize gelip ihlallerini bildirmeleri ve bizle ortak çalışmaları halinde elde edecekleri fayda budur. Ancak daha fazlası değil.”

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish