Fidye yazılımları gün geçtikçe gelişiyor ve birçok kişi tarafından ilk sırada ve en büyük olarak görülmese de büyük bir siber güvenlik tehdidi olarak görülmeye devam ediliyor.

Siber suçlular, Pueblo Country, Colorado’nun en önemli ve büyük sağlık merkezi konumunda olan Parkview Tıp Merkezi’nin altyapısına kripto para fidye yazılımı ile sızmayı başardı.

Parkview Tıp Merkezi’nin hasta bilgilerinin saklandığı sistemi Meditech’i  hastane de görev alan birini kaynak gösteren 24 Nisan tarihli Fox News haberine göre fidye yazılımı ile  sistem ele geçirildi ve kullanılmaz bir duruma geldi.

Hastane yetkilileri, olayı şöyle doğruladı:

Parkview Tıp Merkez, 21 Nisan Salı günü bazı BT sistemlerinin çökmesiyle sonuçlanan bir siber saldırının hedefi oldu.”

Parkview Tıp Merkezi, hastaların takibi ve tedavisi için kağıt takip sistemine geçtiklerini açıkladı:

Parkview, olayın ardından hemen üçüncü taraf adli uzmanlar ile durumun soruşturulması için iletişime geçti. Hasta bakımı her zaman ilk önceliğimizdir. Tedavi düzeyi veya kalitesi bundan etkilenmeyecektir.”

Fidye Yazılımları Büyük Bir Tehdit Oluşturuyor

Bu zamana kadar ki neredeyse tüm fidye yazılımı saldırıları kripto para  ödemesi talep ederken, siber güvenlik şirketi Check Point’in tespit ettiği yeni fidye yazılımı saldırısı ise kredi kartı ödemesi talep ediyor.  Farklı bir fidye yazılımı saldırısı işe suçluların kimliğini gizli tutmak için Bitcoin (BTC) yerine Monero (XMR) talep etmeye başladı.

Leave a comment

tr_TRTurkish