Mesajlaşma uygulaması Signal’in kurucusundan Web 3.0 eleştirisi geldi. Gündemde Jack Dorsay ve Elon Musk gibi isimlerin eleştirilerine Signal de eklendi. Signal’in kurucusu Moxie Marlinspike Web 3.0 hakkında; işin başındakilerin son kullanıcı ödeme güvenliği ve dağıtık modellerle ilgilenmediğini yalnızca parayla ilgilendiğini belirtti. Marlinspike’ın eleştirisine cevap ise Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’den geldi.

Moxie Marlinspike paylaştığı bir blog yazısında; Web 3.0’ın kendisinden önce gelen versiyonlarındaki merkeziyetsizlik özelliğiyle farklı olması gerektiğini ifade etti. Ancak böyle bir durumun söz konusu olmadığını da ekledi. Marlinspike Web3.0’ın olgunlaşması için kontrol edilmeyen ve yönetilmeyen bir internet mekanizması haline gelmesi gerektiğini savunuyor. Ayrıca sistemin güvene ihtiyaç duymadan çalışılacak bir işleyişinin olması gerektiğini düşünüyor.

Marlinspike yazının devamında NFT’leri ortaya çıkaran şirketlerin güvenlik konusuna önem vermemesine de değindi. Marlinspike yakın zamanda Web 3.0 ve NFT’leri daha iyi anlamak için kendi NFT platformunu yaratmıştı. Cumartesi günü kullanıcıların platforma 38 bin dolar kazandırması hakkında ise; Bu iş tamamen çöp. Web 2.0’daki kredi kartıyla alım yapan ve alıcıların listelerinin olduğu bir yer var. Ancak NFT’ler kripto paralarla alınıp satılmasaydı kimse umursamayacaktı, dedi.

Ayrıca Marlinspike NFT piyasasındaki paranın nereye aktığının belli olmadığını belirtti. Piyasanın yoluna devam edeceğini düşündüğünü ancak sıkıntılarının olduğunu da ekledi. Ethereum hakkında ise Google benzetmesi yapan Marlinspike; sistemin talebin Google’a giderek sonra bizim istediğimiz yere ulaşma durumu gibi işlediğini açıkladı.

Marlinspike’ın eleştirilerine karşı cevap ise Ethereum ‘un kurucusu Vitalik Buterin’den geldi.

Eleştirilerin bir bölümüne katıldığını belirten Buterin, Web3.0’daki sorunun tamamen ekosistem kaynaklı olduğunu da ekledi. Eleştirideki eksik noktanın; sınırlı olan teknik kaynaklar ve fonlama yetersizliğinin göz ardı edilmesi olduğunu ifade etti. Sistemden para kazanıldığı sürece kullanıcıların da her zaman tatmin olacağını söyledi.

Web 3.0 hakkında daha önce Elon Musk gibi birçok isimden de eleştiriler yapılmıştı. Elon Musk’ın eleştirisi ve Jack Dorsey’den gelen cevabı okumak için tıklayın

Bizi Telgram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish