Telefon sigorta ücretlendirmesinde Blockchain ile düşüş yaşanabilir

Güney Koreli Telekomünikasyon şirketi SK Telecom, işlemleri kolaylaştırmak ve maliyetleri düşürmek amacıyla blockchain teknolojisini kullanarak telefon sigortası hizmeti için Samsung ile iş birliği yaptı.

SK Telecom, telefon sigortası için blockchain tabanlı belgeleme sürecini açıkladı. Bu yeni belgeleme sistemi ile şirketin mevcut kağıt işleme yöntemleri artık kullanılmayacak.

Itbiznews’de yer alan habere göre, kullanıcıların telefonları ile ilgili olarak yaşadıkları sorunlar için teknik servise giderek başvuru yapmaları gerekiyordu. Yapılan bu başvuru sonucunu takiben evrakların e-posta veya faks üzerinden sigorta şirketine gönderilmesi zorunluydu. SK Telecom’un duyurduğu bu yeni sistem sayesinde, mevcut sigorta hizmet sürecinin ortadan kaldırılarak her türlü işlemin çevrimiçi olarak daha hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlanması sağlanacak. Yapılan açıklamaya göre belgelerin elektronik sertifika olarak sigorta şirketlerine gönderilmesi ile hem güvenli iletişimi sağlayacağı hem de belge sahteciliğini önlemeye yardımcı olacağı ön görülüyor.

Blockchain ile Hızlı Çözüm

SK Telecom, blockchain tabanlı sistem sayesinde cep telefonu teknik servislerinin ve sigorta şirketlerinin maliyetlerini düşürmesini, işlem hızının artmasını ve müşteri şikayet/taleplerinin zamanında çözülmesini amaçlıyor. SK Telecom, Samsung’un Galaxy serisinin yeni hizmetle uyumlu ilk telefon serisi olacağını belirtti.

SK Telecom satış müdürü Kim Seong-Sooo, blockchain teknolojisinin benimsenmesi ile gelecekte birçok sektörde çeşitli hizmet alanlarına kadar genişleyeceğini belirtti.

tr_TRTurkish