Popüler video oyun konsolu PlayStation’ın geliştiricisi Ken Kutaragi, Metaverse hakkında konuştu. Kutaragi yaptığı açıklamada; sanal gerçeklik ve dijital dünya konusunda çok da heyecanlı olmadığını söyledi.

Metaverse, son dönemde medya devi Facebook’un adını Meta olarak değiştirmesiyle en merak edilen ve konuşulan konulardan biri haline geldi.

Eski Sony CEO’su ve PlayStation’ın geliştiricisi, Metaverse’ü anlamsız bulduğunu ve AR/VR kulaklıkların da sinir bozucu olduğunu söyledi.Bloomberg’in yakın zamanda Kutaragi ile yaptığı bir röportajda Metaverse hakkında da konuşuldu. 71 yaşındaki Kutaragi konu hakkında şu ifadeleri kullandı;

Gerçek dünyada olmak çok önemli. Ancak Metaverse sanal dünyasında bunu yarı gerçek yapmanın amacını anlamıyorum.Gerçek benliğin yerine cilalı bir avatar olmayı mı tercih edersin? Bunun aslında anonim mesaj panosu sitelerinden farkı yok.

Ayrıca ünlü mühendis sanal gerçeklik kulaklarının da hayranı olmadığını belirterek; “İnsanları gerçeklikten ayırabileceklerine inanıyorlar ve bu yüzden sinir bozucu buluyorum” dedi.

Kutaragi’nin tam tersi düşünenler de var. Dünya’nın en büyük varlık yönetimi şirketi Grayscale ise Metaverse’ün önümüzdeki birkaç yıl içinde 1 trilyon dolardan fazla değerleneceğini öngörüyor. Yatırım devi, Metaverse potansiyelinin yalnızca oyun sektörüne bağlantılı olmadığını, çok daha ötesine uzandığını belirtti.

Bank of America’da stratejist olan Haim İsrail de konu hakkında iyimser yaklaşıyor. İsrail,  Metaverse’ün çok büyük bir fırsat olduğunu ve kripto para birimlerinin para birimleri olarak kullanmaya başlanacağını düşündüğünü belirtiyor.

Bize Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish