Square, 50 milyon dolarlık Bitcoin alımının nasıl yapıldığı konusunda detaylar verdi!

Yaklaşık 80 milyon dolar piyasa değerine sahip ödeme şirketi Square 50 milyon dolar değerinde Bitcoin satın aldığını açıkladı. Bu haber dijital para piyasasında büyük yankı oluştururken Bitcoin fiyatı 10 bin 600 dolar seviyesinden 11 bin dolara ulaştı.

Daha sonra Square, şirketin yatırım ve alım satım sürecini açıklayan bir yayın yaptıktan sonra “ABD Doları’nın hakim olduğu bilançoyu büyütmek ve iyi bir yatırım yapmak için şimdi doğru zaman olduğuna inanarak Bitcoin satın aldık. Çünkü küresel ekonomik güçlenmenin bir aracı olarak görüyoruz. Bitcoin, dünyanın her yerinden bireylerin küresel para sistemine katılmaları ve kendi finansal geleceklerini güvence altına almaları için bir yoldur. Bu yatırım misyonumuzu ilerletmek için önemli bir adım.” açıklamasında bulundu.

Yaklaşık 4 bin 709 BTC satın alan Square Cash App’in Bitcoin alım satım sürecinin bir parçası olduğunu belirtti. Şirket, “Halka açık bir Bitcoin endeksi üzerinde spread pazarlığı yaptık ve maliyet ile fiyatlandırma konusunda riskleri azaltmak için ‘en düşük’ beklenen fiyat volatilitesi ve yüksek piyasa likiditesi ile önceden belirlenmiş 24 saatlik bir süre boyunca Zaman Ağırlıklı Ortalama Fiyat kullanarak alım satım gerçekleştirdik. Likidite sağlayıcıların kriterleri arasında fiyatlandırma, yıllık hacim, mevcut alım satım ve ödeme raylarımızla entegrasyonlar yer alıyordu.” açıklamasında bulundu.

Kurumsal Yatırımlar Bitcoin’i Güçlendiriyor

MicroStrategy de Ağustos ve Eylül aylarında toplamda 38 bin 250 BTC’lik alım satıma imza atmış ve bu alımlar için 167 bin işlem gerçekleştirmişti. 21 bin 454 BTC’lik ilk alımda 78 bin 388 zincir dışı işlem yapılmış, alınan BTC’ler 18 zincir içi işlemle soğuk depolama kullanılarak güvence altına alınmıştı. İkinci alımda ise 74 saat boyunca her üç saniyede bir 0.19 BTC’lik alım yapılmış ve toplamda bunun için 88 bin 617 işlem gerçekleştirilmişti.

tr_TRTurkish