Stabilcoinlerin dış piyasaya satılmasında etkili olacak Stablecoin Tethering and Bank Licensing Enforcement (STABLE) Yasası 2 Aralık 2020’de açıklandı.

Söz konusu yasa tasarısı ile stablecoinler teknoloji dünyasından daha çok bankacılık ekosistemine yaklaşacak. Eğer kabul edilirse bu durum Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Stablecoin işletmeleri için sorun olabilir.

STABLE yasasına göre USDT veya USDC gibi stablecoinlerin piyasaya çıkarılmadan önce bankacılık sözleşmesi ve federal kurumlar tarafından lisans almaları gerekecek. Yeni yasaya göre stablecoinlerin bankalar ile aynı koşullarda olmaması birçok Stablecoin üreticisi için kabus olacağı düşünülüyor. Bu şekilde yatırım yapmış düşük gelirli ailelerin yatırımları korunma altına alınması sağlanacak.

Yayınlanan belgede yer alan “Wall St. ve Silikon Vadisi’nin, dijital ödemelerin geleceğine etkilemesine izin vermemek kritik önem taşıyor.” ifadesi yetkililerin finansal sistemde istikrarından kuşku duyduklarını gösteriyor. Özellikle Facebook’un finansal sistemde tehlikeye atacak bir girişimde bulunmasından ve orta gelirli aileleri, göçmenleri hatta beyaz olmayan insanları kötü etkilemesinden korkuluyor. Bu sebeple yayımlanan raporda ABD’li milletvekillerinin bu konuda bir şeylerin ters gitmesinden kuşku duydukları için bu şekilde önlemler aldıkları düşünülüyor.

tr_TRTurkish