2020 yılının başında Finansal İnovasyon Genel Müdürlüğü’nü kuran Merkez Bankası, dijital para projelerine yönelik bir Ar-Ge ekibi oluşturmaya karar verdi. Dijital Para Ar-Ge ekibinde çalışmak üzere 10 kişi işe alacağını duyuran Finansal İnovasyon Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada finans alanındaki yenilikçi teknolojileri takip ederek, ilgili teknolojik altyapıların ülkemize kazandırılmasını sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

Dijital Para Ar-Ge ekibine başvurmak isteyen adalar için detaylı bir başvuru kılavuzu yayınlandı. Bu içeriğe göre ilana başvuran adaylardan veri yapıları ve algoritmalar, SQL sorgulama, makine öğrenmesi ve yapay zekâ, ileri matematik gibi alanlarda bilgi sahibi olmaları şartı aranıyor. Adayların katılacağı yazılı sınavda birkaç farklı seçmeli konu başlığı da yer alacak ve bu alanlardaki soruların ağırlığı %30 olacak:

  • Blockchain
  • Büyük veri, dağıtık veri işleme ve analizi
  • Konteyner tabanlı sanallaştırma
  • Kriptoloji
  • Finansal matematik
  • Sinyal işleme, kontrol

Peki Başvurular Ne Zaman Başlıyor?

Merkez Bankasının iş ilanına başvuru yapmak isteyen adaylar, 9-28 Eylül tarihleri arasında online başvuru yapabilecekler. Başvuracak adayların; üniversitelerin bilgisayar mühendisliği, elektrik- elektronik mühendisliği, elektronik ve haberleşme mühendisliği, kontrol ve otomasyon mühendisliği, yazılım mühendisliği, bilişim sistemleri mühendisliği, yönetim bilişim sistemleri, endüstri mühendisliği, işletme mühendisliği, matematik, matematik mühendisliği, uygulamalı matematik, finans mühendisliği, finansal matematik, kriptoloji, fizik, veri bilimi, yapay zeka programlarında lisans/lisansüstü eğitimini tamamlamış olmaları, ayrıca; YDS veya e-YDS sınavından en az 70 ya da TOEFL IBT’den en az 84 puan almış olmaları şartı aranacak. 1986 ve sonrası tarihlerde doğmuş olan adaylar yukarıdaki şartlara uygun olmaları durumunda online başvuru yapabilecekler.

Leave a comment

tr_TRTurkish