Güneydoğu Asya’da kripto para benimsenmesinin en çok büyüdüğü ülkelerden biri olan Tayland’da; 1 Nisan’dan itibaren kripto paralarla ürün ve hizmet alımı tamamen yasaklanacak. Ülkenin menkul kıymetler ve borsa komisyonunun yaptığı açıklamaya göre; karar bir süredir merkez bankasıyla yapılan görüşmeler sonucunda alındı.

Çin’in kripto para madenciliğini yasaklamasının ardından, ciddi bir ikinci el madencilik cihazı piyasasının oluştuğu Tayland’da, kripto paraların ödemelerde kullanılması yasaklanıyor. Karar 1 Nisan’da yürürlüğe girecek. Tayland SEC’inden yapılan açıklamada dijital varlık hizmet sağlayıcılarının yeni kurallara uymak için 30 günlük süreleri olduğu belirtildi.

Ülkede, Ocak ayında maliye bakanlığı, merkez bankası ile menkul kıymetler ve borsa komisyonu ortak bir açıklama yayımlamışlardı. Ödemelerde kripto para kullanılmasının yasaklanacağı bilgisini vererek, yasak gerekçesi olarak kara para aklama olaylarını göstermişlerdi.

Kripto para yasası kabul edilmişti

Tayland son dönemde kripto paralarla ilgili önemli kararlar almasıyla adından söz ettiriyor. Daha bu ay başında ülkede kripto para yasası kabul edilmiş ve yüzde 7 KDV, yüzde 15 de stopaj vergisi kuralları getirilmişti. 

Stopaj vergisinin ise, devletin izin verdiği borsalarda işlem yapılması halinde sistemden muaf tutulacağı açıklanmıştı. Tayland ayrıca Hindistan, Pakistan ve Filipinler gibi ülkelerin ardından Güney Asya bölgesinde kripto para adaptasyonunun en çok yaşandığı ülkelerden biri olarak görülüyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish