Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu; “Enflasyon Raporu 2021-II” başlıklı online bilgilendirme toplantısında kripto varlık ekosistemine getirdiğimiz bir yasak söz konusu değil dedi.

Etkinlikte Şahap Kavcıoğlu’na yöneltilen, kripto paraların yatırım aracı olarak kullanılmasına ilişkin bir düzenleme düşünüyor musunuz? sorusuna şöyle cevap verdi. TCMB Başkanı, kripto paraların ödeme amaçlı kullanılmayacak olması herhangi bir denetim ve gözetim mekanizması olmadığını söyledi. Ayrıca merkezi muhatap bulunmadığını ve fiyatlardaki yüksek oynaklık hakkında konuştu. Bu nedenle elektronik ödeme alanında kullanılan yöntem ve araçlara duyulan güvene zarar verebileceğini söyledi.

Ayrıca kendi dijital merkez bankası parasını (CBDC) geliştiren TCMB; bunun için yaptığı altyapı çalışmalarını yıl sonuna dek tamamlamış olacağını söyledi. Ödeme aracı konusunun yanı sıra Kripto varlık ekosistemine getirdiğimiz bir yasak söz konusu değil, açıklamasında dikkat çekti. İlgili kurumların da kripto varlıklara yönelik çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Kavcıoğlu, TCMB’nin getirdiği yönetmeliğini şöyle yorumladı; Bizim getirdiğimiz düzenlemenin temel amacı, bu alandaki çalışmalar belirli bir olgunluğa erişinceye kadar; kripto varlıkların ödemeler alanında yol açabileceği muhtemel sorunların önüne geçmek amacıyla, ödemeler alanında kullanılmamasına yöneliktir.

tr_TRTurkish