TCMB; Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası’nın araştırmasına katkı sağladı. Araştırmaya göre dijital merkez bankası paraları, uluslararası ödemeleri daha ucuz ve daha hızlı hale getireceği öngörülüyor.

BIS ve IMF, Dünya Bankası tarafından G20 üyelerine sunmak üzere hazırlanan raporda; Future of Payments adlı çalışma grubunun bulgularından yararlanıldı. G20 üyelerinin temsil edildiği çalışma grubunda; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) adına Büşra Ercan yer aldı.  Birkaç ülkenin merkez bankaları; CBDC projelerini geliştirmeye devam ederken CBDC’lerin tam olarak nasıl geliştirileceği ise henüz netlik kazanmadı.

Cuma günü yayımlanan rapora göre her merkez bankasının üreteceği CBDC’ler birbirinden bağımsız olarak kullanılacak. Örneğin merkezi bir takas sistemi geliştirilecek. Birden fazla CBDC’nin tek sistemde yer alabileceği üç ana model yapılacaktır. Yılbaşından bu yana yapılan ankete dayandırılan sonuçlara göre merkez bankalarının %60’ından fazlası; hangi modelin kullanılacağı hakkında henüz bir karara varabilmiş değil.

BIS, IMF ve Dünya Bankasının ortak raporuna göre sınır ötesi ödeme işlemleri; aracı kurumların farklı zaman dilimlerinde faaliyet gösteriyor. Bu nedenle “uzun süreli gecikmeler, maliyeti yeteri kadar şeffaf olmama” gibi sorunlar yaşanmaktadır. Merkez bankaları dijital merkez bankası paralarının risklerini, faydalarını ve sahip olabileceği farklı modelleri incelemeye devam etmekte.

Yayımlanan rapora göre başlıca maddeler ise şöyle;

  • Dijital merkez bankası paraları sayesinde havale işlemlerinin maliyetinin düşebileceği. Ayrıca bu işlemlerin daha erişilebilir hale geleceği öngörülmekte.
  • CBDC sistemi 7/24 aralıksız olarak kullanılabileceği için işlem sırasında herhangi bir zaman dilimi uyuşmazlığı olmayacak.
  • CBDC işlemlerinde mutabakat anlık olarak gerçekleşebilir.
  • Farklı ülkeler arasında CBDC tabanında oluşturulacak uyumluluk standartlarının, bazı belirsizlikleri ortadan kaldırması bekleniyor.
  • İnsanlar CBDC sayesinde farklı para birimlerini daha düşük maliyetle, daha kolay bir şekilde kullanabilir. Ancak bununla beraber belli başlı sorunlar yaşanması muhtemel.
  • Örneğin enflasyonun yüksek ve döviz kurunun oynak olduğu ülkelerdeki insanlar; kendi ulusal para birimlerini bırakıp daha cazip para birimlerine kolayca geçiş yapılabilmektedir.
  • Sermaye akışındaki bu değişimin, para politikalarını, merkez bankalarının sahip olduğu kontrol düzeyini, yerel özel bankaların hareket alanını olumsuz yönde etkileyebileceği.
  • Raporda yer alan ifadeye göre, “Uluslararası para transferlerinin daha ucuz ve hızlı hale gelmesi; hem ülkelerin bankacılık sektörüne hem de para birimlerine hücum edilme riskini artırır.”

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish