Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), yeni bir ödeme sistemini hizmete açmak üzere hazırlıklarını tamamladığını duyurdu. FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) adı verilen bu sistem ile farklı banka hesapları arasındaki para transferleri 7/24 kesintisiz ve çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek.

Pilot uygulamanın 18 Aralık 2020’de başlayacağı duyuruldu. Pilot uygulamanın ardından ise kademeli olarak vatandaşların kullanımına açılacak. FAST sisteminin kısa bir süre içerisinde tüm finansal kuruluşları kapsayacak şekilde yaygınlaşması hedefleniyor.

FAST ile birlikte ödemelerin telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak daha kolay bir şekilde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi de kullanıma açılacak.

TCMB açıklamasında, “Ülkemiz perakende ödeme sistemleri altyapısını, yenilikçi finansal teknolojileri ve iş yapış yöntemlerini destekleyecek şekilde geliştirmeye yönelik çalışmalarında önemli bir adımı tamamladı.” ifadesini kullandı.

Bu yılın başında Finansal İnovasyonlar Genel Müdürlüğü’nü kuran TCMB, dijital para projelerine yönelik bir Ar-Ge ekibi kuracağını duyurmuştu. Attığı adımlarla finans alanındaki yenilikçi teknolojileri takip eden TCMB teknolojik altyapının ülkemize kazandırılması için somut adımlar atmaya devam ediyor.

Leave a comment

tr_TRTurkish