Elon Musk’ın kurucu ve CEO’su olduğu Tesla yatırım açıklaması yaptı. ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu’na giren kayda göre şirket 1.5 milyar dolarlık bitcoin yatırımı yap.

SEC’e sunulan dosyada, gelirleri çeşitlendirmek, ve portföylerini zenginleştirmek için bitcoin yatırımı yaptıklarını açıkladılar. Ayrıca Tesla kendi ürünlerinde bitcoin’i ödeme aracı olarak kullanacağını belirtti.

Yapılan açıklamaya göre bu yılın başında şirket yatırım politikalarını güncelledi. Buna göre işletme likiditesini daha iyi hale getirmek için ihtiyaç fazlası nakitleri satma kararı aldı. Daha fazla esneklik kazanmak ve maksimize etmek için dijital varlık satın aldıklarını ve izlenilen bu politika kapsamında 1,5 milyar dolarlık bitcoin alımı yaptıklarını açıkladılar. Ayrıca uzun vadede daha fazla dijital varlık satın alabileceklerini belirttiler.

Böylece Tesla, dünyanın bitcoin alan ilk otomobil üreticisi oldu. Elon Musk’ın 1 haftadır yapmış olduğu Dogecoin desteklerinin ardından, bu işlemin gerçekleşmesi dikkat çekti. 

tr_TRTurkish