ABD elektrikli otomobil üreticisi Tesla, bir süredir Shangai Liman Grubu ile birlikte Çin’ e mal ithalatını kolaylaştımak için Blockchain çözümleri üzerinde çalışıyor.

Geçtiğimiz günlerde Blockchain tabanlı lojistik sağlayıcısı CargoSmart; Şanghay Uluslararası Liman Grubu (SIPG) ve Çinli kargo gemi operatörü COSCO’ nun yük boşaltma sürelerini kısaltan ve Tesla’ nın lojistik ekiplerinin malların boşlatımından sonra teslim alınmasını hızlandıran Blockchain tabanlı bir uygulamayı denediklerini duyurdu.

Aralık ayında gerçekleştirilen ilk pilot uygulamada, Tesla da dahil olmak üzere ilgili taraflar arasında nakliye verilerini ve dokümanlarını taraflar arasında paylaşmak için Blockchain kullanıldı. CargoSmart’a göre, paylaşılan veri kaynağına erişim tüm süreci kolaylaştırdı ve Kaliforniya merkezli otomobil üreticisinin “güvenilir ve güvenli bir platformda yük alma prosedürlerini hızlandırmasını” sağladı.

COSCO’nun Lojistik Bölümü Başkanı Wu Yu, uygulamanın ‘’sadece kargo tahliye sürecinde değil, aynı zamanda tüm ilgili taraflar için dokümantasyonun tek bir gerçek kaynağı sunarak aşağı yönlü tedarik zinciri planlamasında önemli verimlilik sağladığını” söyledi.

Kaynak: Bu yazımız ‘’coindesk.com’’ sayfasında yayınlanan yazıdan çevrilmiştir. URL: https://www.coindesk.com/tesla-completes-blockchain-pilot-to-speed-up-china-imports-process

Leave a comment

tr_TRTurkish