Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla elindeki Bitcoin’lerin büyük bir kısmını sattığını açıkladı. BTC sert düşüşe geçti.

Tesla, ikinci çeyrek kazanç raporunda, Bitcoin varlıklarının %75’ini sattığını açıkladı. Şirket, koinleri 963 milyon dolara sattı. Tesla, kalan dijital varlıklarının değerinin 218 milyon dolar olduğunu söyledi.

Geçen yıl Şubat ayında şirket, bilanço sermayesi ile 1,5 milyar dolarlık kripto para birimi satın aldığını, ayrıca, yakında elektrikli araçların satışı için ödeme olarak Bitcoin seçeneği sunacaklarını belirtmişti. Bu duyurunun ardından, kripto para piyasalarındaki bir dizi kripto paranın fiyatı arttı. Musk fiili bir kripto lideri haline geldi. Şirket daha sonra, ani bir kararla kripto ödemelerini kabul etme planlarından vazgeçtiklerini açıkladığında, toplulukla olan bu iyi niyetin çoğu tersine döndü.

Tesla, Elon Musk‘ın sosyal medyada ve Tesla’nın CEO’su pozisyonunda kişisel olarak desteklediği hem Bitcoin hem de Dogecoin dahil olmak üzere, kripto para birimlerinin fiyatlarındaki keskin bir düşüşün ardından Bitcoinleri satışa çıkardı.

Şirketin yöneticileri satışın nedeni olarak Çin’deki Covid-19 karantinalarının belirsizliği sırasında nakit pozisyonlarını en üst düzeye çıkarma arzusu olduğunu açıkladı.

Tesla CFO’su Zachary Kirkhorn yaptığı açıklamada, “Gelecekte Bitcoin varlıklarını artırmaya kesinlikle sıcak bakıyoruz. Dolayısıyla bu, Bitcoin hakkında bir karar olarak algılanmamalıdır. Çin’deki Covid-19 karantinaları göz önüne alındığında, şirketin genel likiditesi konusunda endişeliydik.” dedi.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish