Tether tarafından dondurulan 300 bin dolarlık USDT’e davasında sona gelindi! 

CoinDesk’in yayınladığı habere göre ABD hükümeti, Shixuan Cai ve Lin Jian Chen adlı iki kişiye ait olan 300 bin dolarlık USDT’e el koyuyor.

Şubat ayında, Binance borsası aracılığıyla 300 bin USDT satın alan Cai, bu USDT’leri Chen’le ortak olduğu cüzdana aktarmış fakat verilere göre 4 dakika sonra ortakların izni olmadan 300 bin USDT sonu 8869’la biten bir cüzdana taşınmıştı. Hemen ardından fonların 200 bin USDT’lik bölümü 44c2 ile biten başka bir cüzdana taşındı. 100 bin USDT ise 8869’la biten cüzdanda kaldı. 

Güvenlik Açığı

Bu hareketlerden sonra ortaklar USDT’lerin çalındığını ihbar etti ve bunun üzerine Tether ilgili koinleri bloke etti. Ortakların transfere izin veren şifrelerini Evernote adlı uygulamaya kaydettiği ortaya çıktı. Hacker’ların bu uygulamayı , IP adreslerini VPN ile gizleyerek 26 Ocak – 5 Şubat tarihleri arasında birçok kez hacklemeyi başardıkları için ortakların hesabındaki USDT’leri de bu şekilde başka hesaplara aktarmış oldukları düşünülüyor.

Tether şirketinden bir yetkili ABD Gizli Servisi’nden (USSS) Patrick Leighton isimli ajanı arayarak kimliği belirsiz bir kişinin hesabındaki dondurma kararının kaldırılmasını çünkü USDT’leri başka bir kripto paraya çevirmesi gerektiğini söylen birisinin olduğunu ihbar etti. Kısa süre sonra kendisini “Kamil” adıyla tanıtan bir kişi Leighton’a ulaştı. Kamil, özel ajana, Cai ve Chen’a ait olan fonların, belirsiz bir iş ortağı tarafından gönderildiğini, bu sinyal de fonları yine değeri belirsiz olan ve Çin’de olmayan başka birisinin aldığını ihbar etti.

Çin’de bulunan bu kişi USDT kullanmaya alışkın olmadığını iddia ederek Kamil’den USDT’leri Kyber Network’te Ethereum’a çevirmesini istemiş. Konuyla ilişkili ajana daha fazla bilgi vermeyen Kamil, Çin’deki ortağının iletişim bilgilerini de bilmediğini ifadesine ekledi.

Söz Konusu Tetherlara El Konuldu

ABD mahkemesinde ele alınan dava Sivil Kayıp Kanunu’nun 1030. maddesine göre “bilgisayar bağlantılı dolandırıcılık” olarak ele aldı. Mayıs ayında Kaliforniya Bölge Mahkemesi hakimi olan Pedro Castillo, 300 bin dolarlık USDT’e el koydu. Bu kararı da Haziran ayına kadar uzattı. Ayrıca Tether şirketi dondurma kararını kaldırdı ve fonlar ABD hükumetinin kontrolünde olan cüzdana aktarıldı. Mahkemenin vereceği son karara kadar fonlar bu cüzdan adresinde kalacak.

Bütün bu yaşananlarda sonra alınacak ders ise kesinlikle cüzdan şifrelerinin çevrimiçi ortamlarda saklanmaması gerektiğini öğretmiş oldu.

tr_TRTurkish