Dün AB Parlamentosu’nda 58’e 52 oyla geçen anonim-bireysel cüzdanlarla ilgili “kişisel bilgilerin sağlanması” yasası hakkında Tether’den yorum geldi. Şirketin teknoloji yöneticisi Paolo Ardoino Twitter hesabından kararı değerlendirdi. Açıklamasında hayal kırıklığına uğradığını ve ayrıca bunun insan hakları açısından geri adım atmak olduğunu ifade etti.

2021 yılında tüm dünyada yaşanan müthiş kripto para benimsenmesi birçok devletin de hareket geçmesini sağladı fakat regülasyon çabalarında endüstriyi olumsuz etkileyecek hamleler de yer alıyor. Özellikle ekonomik açıdan dünyanın en güçlü yargı bölgeleri olarak gözüken ABD ve AB’nin bu konuda aldığı kararlar büyük ses getiriyor. Dün ise  Avrupa Birliği Parlamentosu’ndan olumsuz bir karar çıkmıştı.

Karara göre; kripto para hizmet sağlayıcısı şirketler, kendi müşterileri olmasa bile, borsa hesabından fonların gittiği anonim cüzdanlarla ilgili kişisel bilgileri de ilgili kuruma sağlamak zorunda kalacaklar.

“Mahremiyet ve Güvenlik İhlallerine Yol Açar”

Kripto para evreninin önemli şirketlerinden biri olan Tether’ın CTO’su Paolo Ardoino, AB Parlamentosu’ndan geçen bu karara sessiz kalmayan isimlerden oldu. Ardoino, konuya ilişkin Twitter hesabı üzerinden şu ifadeleri kullandı;

“Anonim ve kişisel olarak yönetilen cüzdanlarla ilgili parlamentodan geçen yasa beni hayal kırıklığına uğrattı. Umarım bu konuyla ilgili yapılacak son oylamada, kanunun getirdiği mahremiyet ve güvenlik ihlalleri göz önünde tutulur. Borsaları, kişisel cüzdanlarla ilgili bilgi ve veri toplamaya zorunlu kılmak büyük bir gizlilik ve veri endişesi yaratacaktır. İnsan hakları açısından da geri adım atılması demek olacaktır. Umarım ECON Komitesi, AB’de inovasyonu, şeffaflığı ve tüketicilerin korunmasını teşvik edecek bir metin hazırlayacaktır”

Uzmanlar  ise “Direnç gösterilir” Dedi

AB Parlamentosu’ndan geçen bu taslak kripto para evreninin büyük tepkisini çekti. Uzmanlar ise Avrupa Birliği’nin diğer iki büyük kurumu olan AB Komisyonu ve AB Konseyi’nin bu kanuna üçlü görüşmelerde karşı çıkma olasılığının olduğunu belirtiyorlar. Bunun sebebi olarak ise bu iki kurumun, AB Parlamentosu’na göre bireysel haklara çok daha fazla önem vermesi.

Kararın AB Parlamentosu’nda tamamen kabul edilmesi için, Nisan ayı ortasında son bir oylama daha yapılacak. Konuyla ilgili tecrübe sahibi isimler, bu tür oylamalarda son kararın ilkinden farklı olmadığını, dolayısıyla kararın değişme ihtimalinin düşük olduğunu belirtiyorlar.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

Leave a comment

tr_TRTurkish