New York’ta sürdürülen Bitfinex ve Tether davasında uzlaşma sağlandı. Buna göre iki şirket de 18.5 milyon dolar tazminat ödeyecek.

Bitfinex geçtiğimiz yıllarda Crypto Capital ile mali problemler yaşadığını açıklamıştı. Şirket, bu durumun üstesinden gelmek için Tether’dan yüz milyonlarca dolarlık borç para almıştı. Bunun üzerine New York Başsavcılığı, işlemde usulsüzlük olup olmadığını araştırmak için 2019’un nisan ayında soruşturma başlattı. Bitfinex ve Tether neredeyse 3 yıldır soruşturma altında. Taraflar 18.5 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul ederek anlaşmaya vardılar. 

The Block’un haberine göre Bitfinex ve Tether arasında gerçekleşen işlemde bir usulsüzlük tespit edilmedi. Tether’ın 2017’den önce USDT’yi desteklemeye yetecek kadar bazen rezervi olmadığı vurgulanmıştı. Sebebi ise şirketin o tarihte ortak çalıştığı bir bankanın olmamasıydı. 

Steptoe & Johnson hukuk firması Tether’ın, (karşılıksız) USDT bastığına veya kripto para fiyatlarını manipüle ettiğine dair bir bulgu olmadığını ifade etti. Bitfinex’in avukatı Stuart Hoegner ise şirketin tazminat ödemesinin sebebi olarak bu olayı geçmişte bırakmak istediğini belirtti.

tr_TRTurkish