Bitfinex, Tether ve Hypercore , tamamen şifrelenmiş bir görüntülü sohbet imkânı sağlayan Keet uygulamasının yayınlandığını duyurdu. İki şirket böylece, sosyal medya dünyasına adımlarını attı.

Üç şirketten yapılan ortak açıklamada, Keet şimdilik yalnızca masaüstüne yönelik bir uygulama olacak. Ancak, uygulamanın mobil sürümünün de yakın bir gelecekte kullanıcılara sunulacağı belirtildi. Yayınlanacak olan mobil sürüm, masaüstü sürümünden daha iyi bir video kalitesine sahip olacak.

Bugün erken saatlerde, üç şirket, geliştiricilerin Web3 uygulamaları oluşturması için bir araç olan Holepunch platformunun da piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Keet, Holepunch üzerinde geliştirilen ilk uygulama olarak göze çarpıyor.

Henüz kapalı kaynak bir proje olsa da şirketler bu yıl sonuna kadar Keet’i açık kaynak yapmayı planlıyor. O zamana kadar uygulamanın blockchain teknolojisiyle çalışmayacağı açıklandı. Bunun yerine, ödemeleri uygun maliyetli hale getirmek ve Bitcoin işlemlerini kolaylaştırmak için Lightning Network kullanılacağı belirtildi.

Lansman duyurusu ayrıca Holepunch’un genişleme çabaları için hala milyonlarca dolara erişimi olduğunu ortaya koydu. Hypercore, Tether ve Bitfinex, Web3 uygulama geliştirme platformuna 10 milyon dolar yatırım yaptı.

İfade özgürlüğü olmadan finansal özgürlüğün bireysel egemenlik yaratamayacağını belirten Holepunch CSO’su Paolo Ardoino, “Tether ve Bitfinex’in blok zinciri alanında insanların sorunlarına gerçek çözümler sunuyor.” dedi.

Holepunch CSO’su ayrıca Holepunch’un tüm geliştiriciler için ücretsiz olduğunu söyledi. Daha da önemlisi, Google Meet veya Aoom gibi merkezi sohbet platformlarından daha fazla gizlilik ve iletişim güvenliği sağlayacağının altını çizdi. Arduino, kullanıcılar arasındaki aramaların doğrudan bilgisayarları arasında olması nedeniyle gizlilik özelliğinin mümkün olduğunu belirtti.

Bu nedenle, uygulamanın sunucuları, kullanıcılar arasındaki iletişim hakkında herhangi bir bilgi saklamıyor. Ardoino, mahremiyetin en unutulan insan haklarından biri haline geldiğini de sözlerine ekledi.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish