Geçtiğimiz günlerde Ticaret Bakanlığından “Blokzincirin Yıldızları Aranıyor” duyurusu yapılmıştı. Projenin detayları belli oldu. DigiKamp yarışmasında dijital dönüşüm projeleri yarışacak.

Ticaret Bakanlığı, ticari işlemleri hız, verimlilik ve kolaylık açısından geliştirecek projeleri DigiKamp’a çağırıyor. Google, Turkcell, Trendyol ve Facebook gibi devlerin desteği ile gerçekleşecek DigiKamp yarışmasında amaç ticari işlemleri hızlandırmak, verimliliği arttırmak ve projelerin daha kolay bir şekilde ilerlemesini sağlamak olacak. Yarışacak projelerin kamu kurumlarının verimliliğini arttırmak, ihraç ürünlerinin ve ihracat yapılan ülkelerin çoğalması ve tedarik ziniciri takibini kolaylaştırması hedefleniyor. Kazananlara para ödülü verilecek yarışmada birinci 100.000 TL, ikinci 50.000TL ve üçüncü ise 30.000 TL kazanacak.

DigiKamp’ın jürisinde Prof. Dr. Ömer Morgül, Prof. Dr. Altay Güvenir, Faruk Eczacıbaşı, Mehmet Keteloğlu, Hande Çilingir, Serkan Öztürk, Ozan Acar, İlke Çarkçı Topbaş, Ali Erkin, Sina Afra, Yomi Kastro, Soner Canko, Prof. Dr. Ali N. Akansu gibi isimler yer alıyor.

Üç aşamadan oluşan yarışmada ilk aşamada katılımcıların proje bilgileri ve dökümanlarına göre fikrin ticareti kolaylaştırıcı etkisi ve dijitalleşme seviyesine göre bir eleme süreci gerçekleştirilecek. İkinci aşamada ise yarışmacıların fikirlerini jüri önünde sunmaları ve projenin uygulanabilirliği, maliyeti, katma değeri ve teknoloji seviyesi gibi konularda jüri üyelerinin sorularını yanıtlamaları beklenecek ve son aşamada ise prototip ya da demo sunumu gerçekleşecek.

Başvurular 15 Şubat 2021’de başlayacak. 15 Haziran 2021’e kadar sürecek olan demo sunumlarının ardından ise ödül töreni gerçekleşecek.

Yarışmanın başvuru koşulları ise şu şekilde:

  • 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’na veya Borçlar Kanunu’na göre göre teşkil edilmiş Türkiye’de yerleşik şirketler,
  • Yurtdışında faaliyet gösterse dahi sahibi ya da en az %51 ortağı,
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan veya
  • 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu/Borçlar Kanunu’na göre kurulmuş Türkiye’de yerleşik şirketler olan yabancı şirketler,
  • Üniversitelerin lisans veya ön lisans programlarından mezun olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvuru yapabilir.
tr_TRTurkish