Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB); Türkiye Sektör Meclisleri bünyesinde Türkiye Finansal Teknojiler (Fintek) Meclisini kurduğunu açıkladı. 

TOBB tarafından kurulan meclisin gündeminde kripto para regülasyonları yer alacak. Cuma günü TOBB’un yaptığı açıklamada 63. sektör meclisi olarak kurulan Türkiye Finansal Teknolojiler Meclisi; ödeme hizmetleri, altyapı sağlayıcıları, varlık finansmanı ve kripto varlıklar gibi pek çok farklı alanın paydaşlarını kapsayacak şekilde tasarlandı. TOBB’nin çatısında kurulan meclis öncelikli olarak açık bankacılık; kripto varlıkların regülasyonu ve ödeme mevzuat konuları gündeme getirecek.

Söz konusu mecliste başkanlığa Figopara Kurucusu ve Genel Müdürü Koray Bahar; meclisin başkan yardımcılığına da Ödeal Genel Müdürü Fevzi Güngör seçildi. Bu yıl yürürlüğe giren “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmeliği” kapsamında kripto paralar ile ödeme işlemi yapılamıyor.

Kripto paralar ile ilgili paylaşımlar yapan Figopara Kurucusu ve Genel Müdürü Bahar, TCMB’nin kararı ile ilgili nisan ayında “Bu düzenleme (elektronik) para kuruluşlarını oyun dışına itip, bankalara mahkum eder kripto aracı kurumlarını. Şimdi bu bankaların ekmeğine yağ sürmek değil mi? Hepimiz biliyoruz ki bankalar burada sınıfta kaldılar. Düzgün API hizmeti veremeyen bankalar bu işi nasıl becerecekler?” şeklinde açıklama yaptı.

Genel Müdürü Fevzi Güngör 2017’de katıldığı Bloomberg programında; madencilerin ağ içerisinde elde ettiklerin değerin, günün sonunda hiç kimseye bir faydasının olmadığını açıklamıştı.  Güngör röportajında kripto paralardan bağımsız olarak blockchain teknolojisi hakkında “akıllı sözleşmelerin çok enteresan” olduğunu; ve blockchain ile ilgili “kamusal düzenlemelerin” hazırlanmasıyla uygulama konabileceğini belirtmişti. 

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish