Donald Trump başkanlığının son günlerinde Bitcoin için çok önemli bir karara onay verdi. Kripto paralara karşı olumlu tavrı ile bilinen Brian Brooks, Para Birimi Denetleme Kurumu’ndaki (OCC) görevine 5 yıl daha devam edebilmesi için başkan Trump tarafından aday gösterildi.

Trump, başkanlığının son günlerinde Para Birimi Denetleme Kurumu’nun (OCC) başkanlık seçimlerinde, kurumun başındaki isim olan Brian Brooks’un 5 yıl daha görevine devam etmesini önererek onu aday olarak göstermişti. Brooks başkanlık yaptığı süreçte kripto paralara olumlu yaklaşımlarıyla kendini göstermiş birisi, hatta bankalara kripto para saklama izni veren isim olarak tanınıyor.

Brooks görevine devam edebilmesi için Senato’dan da onay çıkması gerekiyor. Yapılan tahminlere göre kongre en erken 3 Ocak’ta toplanacak.

Brooks, OCC başkanlığından önce Coinbase’de Hukuk bölümünde yöneticiydi. Kripto paralar konusundaki tecrübesi yeni görevinde de bu alanda yenilikçi adımlar atmasını sağladı. Yaptığı yeniliklerden en çok dikkat çeken ise, ulusal bankalarda kripto para ve fiat para destekli coinlerin saklamasını sağlamaktı.

Brooks’un yaptığı bu yenilik, özellikle Demokrat kişiler tarafından birçok eleştiriye maruz kaldı. Ancak Joe Biden kurduğu ekipte Gary Gensler gibi kripto para dostu olarak bilinen isimlerin olması Brook’un yeni senatoda şanslı olabileceğini düşündürüyor. Öte yandan son dönemde Koronavirüs sebebiyle tüm dünyanın yaşadığı karantina sürecinde karşılaşılan sorunlarla OCC başkanı Brooks’un çözüm odaklı olmaması çok fazla sert eleştiri almasına sebep oldu. Bu nedenle yaşanan tüm bu durumlar aslında Bitcoin dünyasını çok derinden etkileyecek gibi görünüyor.

tr_TRTurkish