TÜİK, Enflasyon Oranlarını Açıkladı

TÜİK, bugün içerisinde haziran ayı enflasyon verilerini açıkladı. Açıklanan sonuçlara göre 2023 yılının 6. ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 38,21 seviyesine geldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayı enflasyon oranlarını paylaştı. Paylaşılan sonuçlara göre, haziran ayı içerisinde enflasyon yıllık yüzde 38,21 seviyesine düştü. Aylık enflasyon oranı ise yüzde 3,92 olarak belirlendi.

Küresel boyutta ekonomi, son dönemlerdeki ekonomik gelişmeler ve faiz hamleleriyle enflasyon karşısında istikrarlı bir ilerleme gösterdi. Son zamanlarda faiz artırımını tercih eden finansal düzenleyiciler, enflasyon düşüşleriyle karşılaştılar. Türkiye’de de faiz politikası daha önce sabit bırakma şeklinde ilerliyordu. Ancak TCMB, geçtiğimiz ay politika faizinde artışa ve parasal sıkılaşmaya gitti. Bu süreçlerin ışığında TÜİK, bugün haziran ayına yönelik enflasyon oranını açıkladı. TÜİK‘in açıkladığı enflasyonda, yıllık bazda yüzde 38,21 yönlü bir sonuç çıktı.

TÜİK, 2023’ün enflasyonun yıllık bazda düştüğünü dile getirmişti. Ocak ayında yıllık yüzde 57,68 olan enflasyon, şubat ayına gelindiğinde yüzde 55,18 oldu. Mart yıllık enflasyonu yıllık yüzde 50,51 seviyesindeydi. Nisan ayı için açıklanan enflasyon ise yıllık yüzde 43,68 seviyesindeydi. Son olarak mayıs ayındaki yıllık enflasyon ise yüzde 39,59 olmuştu.

TÜİK, Haziran 2023 enflasyonunu kaç olarak açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayı enflasyon oranını yıllık yüzde 38,21 olarak açıkladı. TÜİK, aylık enflasyon oranını ise yüzde 3,92 olarak belirledi.

TÜİK‘in yayınladığı verilere göre, bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren yüzde 14,76 ile konut oldu. Ayrıca, bir önceki yılın verilerine göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 67,22 ile lokanta ve oteller oldu.

Bizleri WebsitemizdenInstagramFacebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://t.me/kriptoblogu telegram kanalımıza abone olmayı unutmayın

tr_TRTurkish