Türkiye merkezli Foton Enerji ile Energy Web’in iş birliği sonucu oluşturulan Blockchain tabanlı yenilenebilir enerji sertifikası ticaret platformu hayata geçirildi.

Enerji sektöründe kurumsal seviyede Blockchain tabanlı uygulamalara yönelik bir girişim olan Energy Web ve Türkiye’den Foton Enerji, sağladıkları ortaklığın sonrasında Blockchain tabanlı yenilenebilir enerji sertifikası ticaret platformunu başlattı. Yenilenebilir enerji sertifikası ya da kısa adıyla YES enerji kaynaklarına bağlı olarak üretimi yapılan her birim elektrik karşılığında verilen bir sertifika. YES, yenilenebilir kaynaklı elektrik üretimini belgeliyor. Tüketimi fazla olanlar, kurumsal şirketler, uluslararası sera gazı salım raporlamalarında şirketlerinin üretimleri adına satın aldıkları elektriğin yenilenebilir kaynaklardan elde edildiğini ispat etmek zorunda. YES ise burada devreye giriyor.

Foton Enerjinin Kurucu Ortağı Can Arslan, Enerji Günlüğü ile yaptığı röportajda enerji sertifikaları  adına oluşturulan dijital platformun yararını şöyle anlatıyor: “Türkiye’deki uluslararası sermayeli firma ve markalar, yurt dışındaki merkezleri aracılığıyla bu sertifikaları edinebiliyorlar. Veya kendi çabaları ile Türkiye’de I-REC’e üye olmuş enerji üreticilerini bulmaya çalışıp onlarla iletişime geçmeye çalışıyorlar. Ama bunu yapmaları da çok kolay değil. Çünkü bunu listeleyebilecekleri bir yer yok. Bu yüzden pek çoğu bu sertifikayı bulamadıklarını söylüyor. Biz de işte tam bu noktada devreye girdik, giriyoruz. I-REC standardına üye olmuş santrallerle tüketicileri buluşturan bir platform inşa ettik.” Arslan ayrıca bugünkü gelişme hakkında ise platformun başlatılmasından duydukları heyecanı belirterek “Energy Web ve I-REC ile hayat geçirdiğimiz blokzincir tabanlı yenilenebilir enerji sertifikası ticaret platformu, sertifikaların ihracından itfasına kadar tüm süreçleri izliyor ve kullanıcılarının raporlamalarını kolaylaştırıyor.” açıklamasında bulundu.

Leave a comment

tr_TRTurkish