Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal “Dijital Lira” planlarını açıkladı. Buna göre 2021’in ikinci yarısında CBDC testlerine başlanacak! 

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, Türkiye’nin dijital para birimi kavramsal araştırmalarını tamamladığını ve artık pilot testlere başlama kararı aldıklarını açıkladı. Ağbal’ın yerel medya organlarına yaptığı açıklamaya göre Dijital para birimleri hakkında bir Ar-Ge projesinin başlatıldığını ve bu projenin artık hayata geçmesi için adımlar atmaya başlayacaklarını açıkladı. Pilot testler için 2021 hedef gösterildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kasım 2019’da dijital lira sistemi testlerinin 2020 sonuna kadar tamamlanacağını açıklamıştı. Ayrıca 2019 yılının ortalarından beri CBDC konusunda araştırma sürecinde olunduğu için bu durum sürpriz bir gelişme olmadı. Ancak dijital liranın piyasaya sürülme tarihinde gecikmeler yaşanabilir.

Türkiye kripto paraların benimsenmesi konusunda dünya genelinde önemli bir yere sahip. Bu potansiyelin dijital para konusunda Türkiye’yi ileriye taşıyacağı düşünülüyor.

tr_TRTurkish