Türkiye, pilot çalışmalarını sürdürdüğü dijital merkez bankası parası (CBDC) projesi için diğer ülkelerle iş birliği yapacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Blokzinciri tabanlı dijital merkez bankası parasının uygulamaya koyacağı programda, uluslararası ticaret sisteminde kabul görecek  olan; alternatif para ve ödeme sistemlerinin geliştirilmesinde diğer ülkelerle iş birliği yapılacak.

Projeden sorumlu olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası; dijital Türk lirasının gelişimi için geçen ay ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM’in katılımıyla iş birliği platformu kurmuştu.

Dijital Türk Lira için yapılan pilot uygulamanın birinci fazında elde edilen sonuçlarla daha yaygın ve geniş katılımlı ikinci pilot testler yapılacak.

Programda yer alan bilgilere göre pilot çalışmaları kapsamında programlanabilir para ve çevrim dışı ödeme servisleri yönelik ar-ge çalışmaları yapılacak.

Çin Merkez Bankası (PBoC) tarafından geliştirilen dijital renminbi (e-CNY) projesinin ise çevrim dışı olarak kullanılabiliyor.

TCMB, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve TÜBİTAK’da dijital Türk lirasının diğer sistemlerle entegrasyonunu sağlamak için çalışmalara başlayacak.

Dijital lira (CBDC) için yürütülen birinci faz çalışmaların sonucu gelecek yıl kamuyla paylaşılacağı öngörülüyor. TCMB, dijital lirayı tedavüle koyup koymayacağı konusunda henüz bir karara varılmadı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish