İran’da altı bin adet madencilik donanımı kurulması için adım atan Türk şirketi bakanlıktan lisans aldı.

İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı, ülkede hizmet sunacak kripto para madenciliği şirketi iMinner için lisans verdi. Ülkede 6 bin adet madencilik donanımı kurulmasını sağlayan iMinner adlı şirket, İran’daki en önemli ve en büyük kripto para madencilerinden biri haline gelecek.  29 Nisan tarihinde yayımlanan haber içeriğine göre Türkiye merkezli şirket, İran’ın Semnan bölgesinde Bitcoin (BTC)  madencilik tesisi kurmak adına yaklaşık olarak 7,3 milyon dolar yatırım yaptı. Tesiste,6 bin madencilik donanımının yer alacağı, 96,000 TH/s üretim gücüne sahip olunacağı belirtildi. Şirketin web sitesinde listelenen Aladdin Miner isimli madencilik donanımlarının cihaz  başına ortalama 16 TH/s hıza sahip olduğu söylendi.

 iMiner, Semnan ve Tahran’daki ofisleri sayesinde Ortadoğu ülkesi üzerinde alım satım ve saklama hizmetleri vermeye devam edecek.

İran’da  Kripto Para Madenciliği

İran hükümeti, kripto para madenciliğine dair operasyonlarını 2019 Temmuz ayı itibari ile endüstriyel bir faaliyet olarak onayladı ve o zamandan bu yana iMiner dahil olmak üzere kripto madenciliği şirketlerine binden fazla lisans verdi. Ülkedeki düşük elektrik fiyatları madenciler için çok cazip ve uygun bir konum haline gelmesine olanak sağlıyor. İran ekonomisi, ABD’nin ve diğer batı ülkelerinin üzerinde uyguladığı yaptırımlardan ve devam eden Korona virüs salgınından dolayı zor durumda. Askeri yetkililer, yaptırımları aşabilmek adına ticaret işlemlerinde dijital para birimlerinden faydalanmayı önerdiler.

Leave a comment

tr_TRTurkish