Türkiye’de kripto para işlemlerinin vergilendirmesine dair detaylar paylaşılmaya başladı. A Para’nın yaptığı habere göre kısa vadeli al-sat işlemlerinde elde edilen kazançtan stopaj alınması gündemde.

Yapılan habere göre resmi otoriteler kripto para piyasalarını regüle etmeye hazırlanıyor. Beklenen düzenlemeler yılın ikinci yarısında gelecek. Dün Hazine ve Maliye Bakanlığı ülkedeki gelişmeleri yakından takip ettiğini açıklamıştı. Türkiye’de dijital para konusunda kapsamlı bir mevzuat bulunmuyor. Bu nedenle beklenen düzenlemeler için kapsamlı bir hazırlık çalışması var. Öncelikle dijital varlıkların tanımlanması gerekiyor. Alınan haberlere göre para veya emtia yerine “kripto varlık” tanımı kullanılacak. Ayrıca ülkedeki kripto para şirketlerine lisans ve asgari sermaye şartı getirilecek. 60’dan fazla çalışanı olan kurumlarda teknik yeterlilik ve SPK lisansı şartı var.

Dijital para sektöründe yapılan bu hamle elbette yatırımcıya vergi olarak yansıyacak. Açıklamalara göre hükümet, uzun vadeli yatırımcılardan stopaj vergisi şimdilik almayacak. Bakanlık, kısa vadeli alım-satım işlemlerinde elde edilen kazançlarda ise %10’luk stopaj alınabileceği ifade etti.

Vergilendirme planı 29 Eylül tarihinde yayımlanan Orta Vadeli Program’da açıklandı. Cumhurbaşkanlığı kararı ile onaylanan ekonomi programında, dijital olarak satılabilen ve transfer edilebilen ve dijital değeri temsil eden herhangi sanal varlıkla yapılan işlemlerin vergilendirilmesine yönelik çalışmalar sürdürülüyor.

tr_TRTurkish