Süper Lig’deki futbol kulüplerini temsil eden Türkiye Kulüpler Birliği; futbol ekosistemindeki yeniliği teşvik etmek amacıyla Socios.com ile ortaklık kurdu.

Covid-19 pandemisi nedeniyle ligler askıya alınmış ve maçların seyircisiz oynanmasına karar verilmişti. Türkiye Kulüpler Birliği, 1 Temmuz tarihinde Socios.com ile ortalık kurduklarını duyurdu. Socios ve Chiliz CEO’su Alexander Dreyfus bu ortaklık için; “Dünyada çok az ülke Türklerin futbola duyduğu eşsiz tutkuyu yansıtıyor.” dedi.

Socios.com farklı liglerde bulunan altı Türk futbol takımının taraftar token altyapısı için ortaklık kurmuştu. 40’tan fazla küresel spor organizasyonunun yanı sıra; Türkiye’den Alanyaspor, Bursaspor, Galatasaray, Göztepe, İstanbul Başakşehir ve Trabzonspor taraftarlarına yeni ürünler sunmak için taraftar tokenlarını ve Socios’un ödül uygulamasını kullanıyor.

Açıklamalara göre Socios, farklı liglerde bulunan altı Türk futbol takımı için taraftar tokenları başladı. Bu ortaklık spor odaklı blockchain şirketini Kulüpler Birliği’nin taraftar katılımına sebep oluyor. Ve Socios.com taraftar katılımını geliştirmek; aynı zamanda yeni gelir modelleri oluşturmak ve Türk profesyonel kulüplerine yeni teknolojiler sunmak için yardımcı olacak.

Ayrıca Socios.com, anlaşmaya göre endüstrinin ana faktörlerine göre futbol dünyasını etkileyen en son trendler hakkında bilgiler sağlayacak. Aynı zamanda Türkiye’deki profesyonel futbolu çok daha verimli bir hale getirmek için eğitim ve seminere ev sahipliği yapacak.

Bilet satışları ve canlı yayın anlaşmaları, futbol endüstrisinin en büyük gelir kaynağıdır. Pandemi sürecide maçlara bir süreliğine ara verildiği ve seyircisiz oynandığı dönemler oldu. Bu dönemde kulüpler yeni gelir kaynaklarına daha fazla ihtiyaç duyuyor. Kulüpler taraftar tokenları ile stratejik bir harekete geçmiş oldular.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish