Çeşitli yükümlülüklerin ihlal edilmesi gerekçesiyle, Türkiye merkezli dört kripto para borsasına 18 milyon 800 bin liralık ceza kesildi.

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), Türkiye merkezli dört kripto para borsasına toplamda 18 milyon 800 binlik ceza kesti. MASAK, 1 Mayıs 2021’de yönetmelik değişimi ile kripto para borsalarının da içerisinde bulunduğu kripto varlık hizmet sağlayıcılarına çeşitli yaptırımlar uygulayabilme hakkına sahip olmuştu.

Kripto varlık hizmet sağlayıcıları için de rehber yayınlanmıştı. Suç gelirlerinin aklanması ve terör finansmanı suçlarının hangi durumlarda oluştuğu ve bunların önlenmesi için üstlenilen yükümlülüklerin neler olduğu, ayrıntılı bir şekilde  anlatıldığı rehberde; belirtilen yükümlülükler yerine getirilmezse de çeşitli yaptırımların uygulanabileceği yer alıyordu. 

MASAK bugün bu yaptırım uygulayabilme haklarını kullandı. ‘Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik’ gereğince çeşitli yükümlülükleri ihlal ettikleri iddia edilen Türkiye merkezli 4 kripto para borsasına ceza kesti.

MASAK’ın idari para cezası kestiği kripto para borsaları;

  • Bitci Teknoloji AŞ
  • Icrypex Bilişim AŞ
  • Paribu Teknoloji AŞ
  • Eliptik Yazılım ve Ticaret AŞ (BtcTürk)

Borsaların yaptığı ihmaller tam olarak bilinmiyor. Ancak ne kadar cezaya tabi tutuldukları açıklandı. Bitci Teknoloji AŞ.’ye 4 milyon 250 bin lira, Icrypex Bilişim AŞ.’ye 4 milyon 100 bin lira, Paribu Teknoloji AŞ.’ye 8 milyon lira, BtcTurk’e 2 milyon 450 bin lira.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish