Bitcoin, dolar ve altının yer aldığı sepet kura endeksli yeni sabitkoin KOIN’in altında Türk mühendislerin imzası bulunuyor.  Bitcoin (BTC), altın ve ABD doları içeren sepet kura endekslenmiş sabitkoin KOIN, Haziran ayı içerisinde kullanılabilecek. Dijital varlık tümüyle Türk mühendisler tarafından geliştiriliyor.   Koindex’in kendi platformunda kullanacağı KOIN adlı tokenin değeri altın, ABD doları ve Bitcoin (BTC) ile belirlenen KOIN Endeksi’ni baz alıyor.  Üç kur üstünden her ayın ilk günü otomatik yapılacak piyasa güncellemesiyle fiyat stabil halde kalabilecek. Endekste yaşanması olası günlük yüzde 10’un üzerindeki fiyat dalgalanmalarında altın, dolar ve BTC oranı yeniden hesaplanabilecek.

Madencilikte Al-Sat Modeli

Türk mühendisler tarafından geliştirilen sabitkoin KOIN’de “al-sat madenciliği” adı verilen bir sistem kullanıyor. Bu yöntem sayesinde hem gelir hem de sermaye kazancı sağlayan kendine özel bir ilerleyişi var. Gelir sistemi, işlem ücretlerinden elde edilen getirilere dayanıyor. Ücretler KOIN para birimi üzerinden ödeniyor.  KOIN satışları 3 Haziran 2020’de VIP yatırımcılar, 7 Haziran’da ise tüm Türkiye’deki yatırımcılar için açılacak.

Türkiye’de Kripto Paraya Büyük İlgi

Geliştirilen para birimi üzerine açıklama yapan Koindex Uluslararası Pazarlardan Sorumlu Yönetici Ortağı Anthony Knode Türkiye’deki kripto para birimlerine olan ilgiyi şöyle dile getirdi.

“Geleceğin para birimi olarak adlandırılan kripto paralara Türkiye özelinde yoğun bir ilgi var. Türkiye’nin inovatif dönüşümleri çabuk benimseyen genç nüfusu, kripto para dünyasında da kendini gösteriyor.”

Bakış açıları benzer olan Koindex İş Geliştirme ve Pazarlama Danışmanı Demet Zübeyiroğlu ise korona virüs salgınının kripto para birimlerine olan ilgiyi artırdığını şu sözlerle savundu:

“Yapılan araştırmalar Türkiye’de kripto para alanında ilginin oldukça yüksek olduğunu gösteriyor. Bireysel ve kurumsal yatırımcıların kripto paralara olan ilgisinin özellikle korona virüs salgını etkisiyle arttığını da gözlemliyoruz.”

Leave a comment

tr_TRTurkish