İstatistik sonuçlarına  göre, Türkiye’de Bitcoin’e en çok ilgi gösteren kent ne İstanbul, ne Ankara, ne de İzmir…

Bitcoin başlığı altında bulunan son 12 aylık verilere bakıldığında, Türkiye’de BTC’ye  ilgili olan vatandaşların Güneydoğu illerinde yoğunlaştıkları görülmekte.  Son bir yılın istatistikleri dikkatle incelendiğinde, Türkiye’de Bitcoin’e en çok ilgi gösteren kentin Bingöl olduğu ortaya çıkıyor. Google Trends istatistik sayfasındaki “ilgi alanı” sekmesinde, son 12 ay içerisinde en çok Bitcoin araması yapan ilk 3 kentin Bingöl, Siirt  ve Batman olarak sıralandığını görüyoruz.  Listeye göre; İstanbul 10, İzmir 20, Ankara ise 22’nci sırada yer alıyor.

Güneydoğu Anadolu’dan Bitcoin’e İlgi

Son bir yılda en çok Bitcoin araması yapan Türkiye şehirleri. Kaynak: Google Trends

Google Trends  yaptığı açıklamada, 12 aylık süre içerisinde Türkiye’de Bitcoin aramasının en popüler olduğu ilin Bingöl olduğu söylendi.  0 ile 100 arasında  verilen değerle hesaplanan sıralamada 100 ile en üst sırada yer alan Bingöl’ün yapılan tüm aramalarda oransal biçimde en fazla popülerliğe sahip olduğuna vurgu yapılıyor.

Türkiye’de bir yılda en çok Bitcoin araması yapan ilk beş şehir. Kaynak: Google Trends

Bu puanlamada Siirt aldığı 96 puan ile ikinci, Batman ise 83 puanla üçüncü sırada yer alıyor. Dördüncü ve beşinci sırada yer alan Diyarbakır ve Kars illerinin sırasıyla 82 ve 75 olarak belirtilmiş. Türkiye’nin üç büyük şehri puanlama sıralamasında gerilerde kaldı, İstanbul 59 puanla onuncu sırada, İzmir 52 puanla yirminci sırada, Ankara ise 49 puanla yirmi ikinci sırada yer alıyor. Sıralama hakkında açıklama paylaşan Google  “şehre ait sayının yüksek olması, tüm sorgularda daha yüksek oran anlamına gelir” ifadesine yer veriyor. Ancak bu sayının “daha yüksek mutlak sorgu sayısı anlamına gelmediğini” de belirtiyorlar.  “Sorguların %80’inin ‘muzlar’ ile ilgili olduğu küçük bir ülke, sorguların sadece %40’ının ‘muzlar’ ile ilgili olduğu büyük bir ülkeden yaklaşık iki kat fazla puan alır” açıklamasına yer veriliyor.

Bitcoin’e Gösterilen İlgideki Düşüş Sona Erdi

Türkiye’de son bir yılda yapılan Bitcoin aramalarının oranı. Kaynak: Google Trends

Trend verileri incelendiğinde, Türkiye’deki internet kullanıcılarının Bitcoin’e olan ilgisinin gelgitli olduğunu görüyoruz.  Haziran 2019’daki seviyeye halen özlemle bakılsa da, son bir aylık süreçteki ilgi azalmasında bir toparlanma söz konusu.  Eldeki verilere göre, korona virüs salgını sebebiyle Mart ayı içerisinde yaşanan rekor satış baskısının Bitcoin’e gösterilen ilgiye yansıdığı görülüyor. O dönemde BTC aramalarında önemli bir yükseliş mevcut durumda. 11 Mayıs tarihinde düzenlenen Bitcoin blok ödülü yarılanması (halving) sürecinde de aramaların artış gösterdiği anlaşılıyor. Sonraki süreçte düşüşe geçen Bitcoin ilgisi, Haziran 2020 itibarıyla  yeniden yükselişe geçmiş durumda.

Leave a comment

tr_TRTurkish