Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yayınladığı raporda, Türkiye’de en çok yatırım yapılan beş kripto parayı açıkladı.

“Kripto paraların Türkiye’yi ilgilendiren yönleri ile incelenmesi amacıyla hazırlandığı” vurgulanan raporda, teknoloji teknikleri incelenerek dijital varlıkların kullanım alanları belirlendi. Kripto para birimlerinin, “2008 yılında yaşanan küresel finans kriz dolayısıyla geliştirildiği” görüşünün aktarıldığı raporda, “finans piyasalarının çöküşü sonrası ABD doları ve avro gibi güçlü rezerv para birimlerine alternatif bir model olarak ortaya çıkmıştır” sözleri kullanıldı.

Raporda şunlar da yer aldı; “Bu paralar, transfer edilebilen varlıklardır. Kriptografi (şifreleme bilimi), hem işlem güvenliğini sağlamada hem de yeni para oluşturulması sürecinde kullanılmaktadır. Banka hesabında tutulmasına gerek olmayan kripto paralar, gerçek para gibi mal ve hizmet satın almak amacıyla kullanılabilmektedir.”

Türkiye’de İlk Beş: Bitcoin, Ripple, Digibyte, Bitcoin Cash ve Stellar

Kripto para birimlerinin “Türkiye’de çok sayıda yatırımcı bulduğunu” açıklayan raporda, para birimlerinin “Türkiye’de bilinirliğinin artması ve yaygınlaşmasının 2017 yılını bulduğu” bilgisi verildi.

Türkiye’deki yatırımcıların tercihleri ise şu şekilde yazıldı: “Yapılan araştırmalar ışığında 2020 itibarıyla Türkiye’de 2.400.000’in üzerinde insan kripto paraya sahiptir. Türkiye’de en çok yatırım yapılan 5 kripto para birimi Bitcoin (BTC), Ripple (XRP), Digibyte (DGB), Bitcoin Cash (BCH) ve Stellar (XLM) olarak tanımlanmaktadır.”

Yayınlanan raporda ayrıca; kripto para birimlerinin popülerliğinin belirgin derecede arttığı ve kendi kripto para birimini kurma yolunda Türkiye’nin yaptığı çalışmaların hız kazandığına da vurgu yapıldı.

Leave a comment

tr_TRTurkish