Kripto para düzenlemesi Türkiye’de tartışma konusu olmaya devam ediyor. Kripto paraya %40 civarındaki vergi iddiaları hakkında açıklama geldi. Yatırımcıları tedirgin eden bu haber, AKP kaynakları tarafından yalanladı.

Milliyet Gazetesi’nden Ayşe Kahvecioğlu’nun haberinde ismi belirtilmeyen kaynaklara göre; kripto para özel olarak vergilendirilmeyecek. Diğer işlemlerde uygulanan vergi, kripto paralarda da uygulanmaya başlanacaktır. Haberde bir değinilen nokta ise; AKP’nin kripto paraya yasal çerçeve kazandıracak çalışmanın hızlandırıldığı üzerinedir. İngiltere, Japonya ve ABD’nin bu alanda yaptığı regülasyonlar incelenmeye başladı.

Habere göre, kripto paraya iki ayaklı bir yasal çerçeve oluşturulacaktır. Bunlardan ilki, yerel borsaların şeffaf, güvenli, denetlenebilir hale getirilmesi ve işlem yapan kullanıcıların devlet tarafından korunması. İkincisi ise bu işlemlerin niteliğine uygun finans zeminin hazırlanması.  Kaynaklar, herhangi bir yasağın söz konusu olmayacağını söyleyerek şu değerlendirmede bulundular:

Herhangi bir yasak durumu söz konusu değil. Pandemi öncesi büyüklüğü 400 milyon dolar olan kripto para piyasasının büyüklüğü şu anda 2 trilyonu aşmış durumda. Türkiye işlem hacminde dünyada 5. sırada. Artık insanlar aracı kurumlarla uğraşmak istemiyor, işlemlerini bu yolla yapmak istiyorlar. O nedenle en hızlı şekilde bu düzenlemeyi hayata geçirmemiz lazım. Kripto para, Türkiye’yi dünyada çok farklı ve iddialı bir konuma taşıyacak.

Türkiye’de Kripto Para Borsaları Vergi Uygulayabilir

Kripto paralara vergilendirme konusunda regülasyon hazırlığı yapan yetkililer kurumlardan görüş istedi. Regülasyon çalışmaları kripto paraların çeşitlerinin tanımlanması ile başlayacak. Haberin devamını okumak için tıklayınız…

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish