BtcTurk’un İstanbul Üniversitesi İstatistik Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliğiyle start verdiği “Pandemi Yılında Türkiye’de Bitcoin’i Anlamak” araştırmasının sonuçları açıklandı. Bu dönemde Bitcoin’e duyulan güven % 23’e yükseldi  bu sonuçla Bitcoin’in kullanımı bir önceki araştırmaya göre iki kat daha arttı.   BtcTurk ve İstanbul Üniversitesi İstatistik Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliğiyle 2019 senesi Şubat ayı içerisinde yayınlanan ‘ Türkiye Pazarında Bitcoin’i Anlamak’ araştırmasının ikincisi “ Pandemi Yılında Türkiye’de Bitcoin’i Anlamak” adıyla tamamlandı. Sonuçlar, BtcTurk CEO’su Özgür Güneri ve İstanbul Üniversitesi’nden Doç Dr. Haluk Zülfikar’ın katılımıyla BtcTurk’un twitter hesabından canlı yayınla paylaşıldı. Araştırma, Doç. Dr. Haluk Zülfikar liderliğinde ilk çalışmada bulunan, Türkiye’yi temsilen 15-55 yaş aralığında bireysel ve kurumsal katılımcılar, fikir önderleriyle kamu ve özel sektör çalışanlarından oluşan toplam 379 kişinin katılımıyla yapıldı.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan BtcTurk CEO’su Özgür Güneri; “BtcTurk olarak 2019 yılı Şubat ayında yine İstanbul Üniversitesi iş birliğinde Bitcoin ile ilgili Türkiye’nin ilk bilimsel araştırmasına imza atmıştık. Şimdi pandemi döneminin hem ekonomi hem de Bitcoin üzerindeki etkilerini anlamak için hayata geçirdiğimiz yeni çalışmanın sonuçlarını paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Araştırmada finans alanında güven ve memnuniyetin artışı dikkat çekerken teknolojik gelişmeler ve pandemi sürecinin etkilerine bağlı olarak, dünyada ve ülkemizde Bitcoin gibi yeni bir ödeme aracının yarar sağlayacağı, finansal hareketlere işlerlik kazandıracağına ilişkin görüşlerin de yükselişe geçtiği görülüyor. Biz de BtcTurk olarak, Türkiye’nin geleceğine, dijital ekonomisine, dinamizmine olan inancımız doğrultusunda işimize yatırım yapmayı sürdürüyoruz. Bu yaklaşımla yakın zamanda ödenmiş sermayemizi 9 milyon TL’den 15 milyon TL’ye yükseltmiş ve 7 kıtadaki kullanıcılara hizmet vermeye başlamıştık. Önümüzdeki dönemde de yatırımlarımıza devam edeceğiz” dedi.

Farklı olarak enflasyona duyulan güven bir önceki araştırma ile benzer seviyede olurken memnuniyet ciddi oranda yükseldi. Kur yönetimi ve TL’nin değeri, konut kredileri, ulusal harcama yönetimi, yeni faiz politikaları da oldukça güven verici bulundu. Bankacılık sektörü ise en güvenilen sektör unvanını korudu.

Bitcoin’e  Güven yüzde 23, Memnuniyet Yüzde 58,5 Arttı

Yapılan araştırmaya göre; teknolojik gelişmeler ve pandemi sürecinin etkilerine bağlı olarak dünyada ve Türkiye’de Bitcoin gibi yeni bir ödeme aracının finansal hareketlere işlerlik kazandıracağına yönelik fikirlerde artış gözlemlendi.  Türkiye’de Bitcoin’e duyulan güvende %23, memnuniyet oranında ise yüzde 58,5 artış tespit edildi. Bunun dışında yatırım araçları tercihinde altın ilk sıraya yerleşirken onu Bitcoin takip etti. Online alışveriş davranışlarında kripto paranın ödemelerde, ticari işlemlerde kullanımı ve kripto parayla yatırım, tasarruf yapmayı tercih edenlerin oranı bir önceki araştırmaya göre iki kat artış gösterdi.

Z Kuşağının Tercihi Bitcoin

Bitcoin’e en çok ilgi gösteren iller Adana ve Diyarbakır oldu. Bitcoin’e olan tutum, davranışlar X ve Y kuşağından benzerlik gösterirken Z kuşağının Bitcoin’e olan talebinde ciddi bir artış tespit edildi. Evli çiftlerde ise kadınların erkeklere oranlara Bitcoin’e karşı daha meraklı olduğu ortaya çıktı.

Leave a comment

tr_TRTurkish