Özellikle bir dönem sahibi olduğu Tesla’nın yanı sıra bazı hisse senetleri ve kripto paralarla ilgili tweet’ler atan Elon Musk’a Twitter yatırımcıları dava açtı. Musk’ın Twitter’da aldığı hisseleri zamanında açıklamaması ve bu sebeple yatırımcıların potansiyel bazı kazançları elde edememelerini iddia etmeleriyle olay hukuki alana taşındı.

Bir grup Twitter hissedarı Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’a; aldığı önemli miktarda hisseyi zamanında açıklamadığı gerekçesi ile dava açtı. Bilindiği üzere Musk, ocak ayında Twitter hisselerini almaya başlamıştı. Resmi açıklama ise 4 Nisan günü gelmişti. Musk’ın Twitter’dan hisse alması sosyal medya devinin hisse senetlerinde de yüzde 25’ten fazla bir yükseliş yaşanmasına sebep olmuştu.

Geç mi Açıkladı?

ABD’deki federal “trade” kanunları bu durum hakkında “bir kişi bir şirketten yüzde 5’ten fazla hisse almaya başladığı zaman bunu 10 gün içinde SEC’ye bildirmeli” diyor. İddiaya göre Musk, ocak ayında almaya başladığı hisse senetlerinde yüzde 5 barajını 14 Mart itibariyle geçti. Bu sebeple Musk’ın en geç 24 Mart tarihi itibariyle SEC’ye hisse bildirimini yapması gerekiyordu.

New York’ta Dava Açıldı

ABD medyasından CNBC’nin haberine göre; Musk’a bu gecikme ve bazı kazançlardan yoksun kalma iddiası sebebiyle, bir grup Twitter hissedarı adına Block & Leviton hukuk firması tarafından dün New York’ta dava açıldı. Davacılar, Musk’ın hisse alımını açıklamadığından dolayı Twitter hisse fiyatlarının artmadığını bu sayede ünlü iş adamının ucuz fiyattan hisse senedi almaya devam ettiği suçlamasında bulunuyor.

Bazı hukuk ve menkul kıymet uzmanları ise yaptıkları yorumlarda; bu geç bildirim sayesinde Musk’ın net 156 milyon dolarlık kâr elde etmiş olabileceğini belirttiler. Konuyla ilgili konuşan bir avukat ise şu ifadeleri kullandı:

“Açıkça görünen durum, Elon Musk’ın 1933 tarihli Menkul Kıymetler Yasası’nın 13(d) ve 13(g) bölümleri uyarınca bir halka açık şirkette %5’lik hisse alımını bildirmek için geçerli olan 10 günlük başvuru tarihini kaçırdığıdır.”

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish