Kripto Twitter topluluğu, yaşanan hack vakasına büyük tepki gösterdi, topluluktan kritik mesajlar geldi.  

Büyük yankı uyandıran Twitter saldırısında Joe Biden, Elon Musk, Bill Gates, Kanye West, Kim Kardashian, Wiz Khalifa, Warren Buffett, Mike Bloomberg, Barack Obama ve Jeff Bezos dahil olduğu birçok ünlü ismin Twitter hesapları ele geçirildi. Saldırganlar tarafından ele geçirilen hesaplardan Bitcoin (BTC) dağıtılacağına dair sahte mesajlar gönderildi.

Peki Bu Saldırı Nasıl Yapıldı?

Hackerler tarafından yapılan saldırının arkasında yer alan, kişilerin bu hesaplara nasıl eriştikleri büyük bir merak konusu. Ortaya atılan bir teoriye göre, eski veya halen çalışmakta olan bir Twitter personeli bu saldırıyı gerçekleştirdi. Yapılan bazı yorumlar şöyle;

“Yüksek ihtimalle içeriden birileri tarafından yapıldı… Twitter’ın iç işleyişini bilen biri… bu çok açık… belki mutsuz çalışandır?”

Twitter’ın yönetici paneline eriştiğini belirten kişilerin ekran görüntüleri sosyal medya hesaplarından paylaşıldı. Bazı kullanıcılar, Twitter’ın geçmiş dönem geliştiricisinin saldırının arkasında olduğunu ileri sürdü. BadCrypto  podcast sunucusu Travis Wright, BoboChn adlı bir grubun sorumluluğu üstlendiğini belirten bir ekran görüntüsü paylaştı.

Andreas Antonopoulos, “Görünüşe göre bazı Twitter API’leri sahte ‘hediye’ tweetleri göndermek için kullanılıyor. […] Bunun Twitter tarafından gerçekleştiğini düşünmüyorum” dedi. API hizmetlerinin çoğunlukla daha zayıf güvenlik ve sınırlı 2FA seçeneklerine sahip olduğunu belirtti.

Bitcoin Kesmek için Bir Başlangıç mı?

Bitcoin hakkında olumsuz görüşleri ile bilinen altın destekçisi Peter Schiff, saldırıyı “Bitcoin’in hacklenmesinin bir habercisi olup olmadığını” sorarak, “Güvenliği elden bırakmamak ve sadece altın edinmek daha iyi” şeklinde yazdı.

Anthony Pompliano ise, “Twitter hacklendi. Bitcoin hiç saldırıya uğramadı” diyerek duruma açıklık getirdi.

Blockstream CEO’su Adam Back ise, Peter’ın da saldırıya uğradığını ve Bitcoin yerine altın istediğini söyleyen şaka yollu bir mesaj gönderdi.

Leave a comment

tr_TRTurkish