Twitter’ın eski CEO’su Jake Dorsey, Meta’nın para birimlerine ilişkin hamlelerini doğru bulmadığını açıkladı.

Geçtiğimiz yıl içinde kendi kripto para birimi Libra ve kripto para cüzdanı Calibra’yı duyuran Facebook yeterli başarı elde edemedi.

Büyük medya devi Facebook’un ismini Meta olarak değiştirmesinin ardından özellikle kripto para alanında daha aktif olması bekleniyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde kripto para projesini sonlandırdıklarını açıkladı.

Kripto paralara olan yakınlığıyla bilinen Twitter kurucusu Jack Dorsey ise Facebook’un bu hamlesini eleştirdi. Dorsey yaptığı açıklamasında; Meta’nın kendi para birimini oluşturmak yerine Bitcoin gibi bir para birimine odaklansaydı daha başarılı olacağını belirtti.

Dorsey ayrıca konu hakkında şunları ekledi;

“Mark Zuckerberg ve ekibi, Facebook’a ait bir kripto para yapmak istedi. Muhtemelen doğru sebepleri ve gerekçeleri vardı. Ancak Bitcoin gibi açık protokol kullanmamaları yüzünden vakit kaybettiler.”

Özellikle ABD’li düzenleyiciler, Facebook’un kripto para projesine baskı uygulamaya başlamıştı. Proje hakkındaki endişelerin başında; kripto paraların evrensel finans sistemi üzerindeki kontrolü sallantıya sokacağı ve suç işlemek için elverişli bir ortam olacağı üzerineydi. Başlangıçta projeye katılan Visa, Paypal ve Mastercard gibi ödeme devleri gelen baskılar sonucunda projeden çekilmişti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish