Kripto para hizmeti vermeyi düşünen bankalar arasına İsviçre merkezli yatırım bankası UBS de girdi. İsviçre’nin en büyük kurumsal bankası olan UBS, müşterilerine kripto para hizmeti vermeyi planlıyor.

Yabancı yayın organlarına göre banka bu planın henüz çok başında. Bu sebeple kripto para hizmetlerinin hangi seviyede olacağı henüz bilinmiyor. Kripto paraların son dönemde ciddi şekilde volatil olması nedeniyle; müşteri portföyünün çok küçük bir kısmıyla bu yatırımın yapılmasına izin verilecek. Yatırımın direkt olarak değil, üçüncü taraf araçla gerçekleştirileceği düşünülüyor.

Geçtiğimiz haftalarda da dünyanın en büyük bankalarından biri olan Citibank, müşterilerinden gelen yoğun talep sebebiyle; kripto para alım, satım ve saklama hizmetleri sunmayı düşündüklerini açıklamıştı. Bunun yanı sıra Goldman Sachs, Morgan Stanley, Bank of New York Mellon gibi dünya çapında lider birçok banka da kripto para hizmeti sunacaklarını belirtti. Uzmanlara göre kripto paralara olan ilgi, aslında yatırımcıların bankalardaki birikimlerini kripto para borsalarına transfer ettikleri için arttı. Bu sebeple bankalar, kripto para sektörüne yöneliyor.

tr_TRTurkish