Ukrayna ticari bankası Tascombank, ülkenin para birimi olan Grivna’nın dijital versiyonunu deneyecek. Banka, daha önce CBDC‘ler için seçilen Stellar blokzinciri üzerinde deneme yapacak.

Ukrayna Ticari Bankası Tascombank, Stellar blokzinciri üzerinde elektronik Grivna denemesi yapacak. Tascombank’nın e-ticaretten sorumlu yöneticisi ve başkan yardımcısı olan Valeriy Danilenko; pilot uygulamanın Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı tarafından desteklendiğini ve tüm e-para hareketlerinin merkez bankası regülasyonları çerçevesinde kontrol edileceğini belirtti. Yapılan açıklamalara göre pilot uygulama 2022 yılında başlayacak. Elektronik Grivna’nın ise şu anda vâr olan e-para kanunu dahilinde denenecek.

Pandemi nedeniyle tüm dünya dijital dünyaya hızla adapte oldu. Dolayısıyla herkes kripto paralarla ilgilenmeye başladı. İnsanların ilgisinin kripto paralara kayması dünyadaki birçok ülkenin kendi dijital paralarını çıkarmasına neden oldu. Şu an dünyada 80 ülkenin aktif olarak merkez bankası dijital para testi yaptığını bildirmekte.

Ekim ayında Avrupa Birliği perakende kullanıcılar için 2 yıl sürecek CBDC çalışması başlatmıştı. Ukrayna ise temmuz ayında, gelecekteki CBDC’yi nakit veya elektronik para ile aynı kategoride sayacak bazı ödeme yöntemlerini regüle eden bir yasa çıkarmıştı.

Ayrıca Temmuz ayında Ukrayna devlet başkanı Volodymyr Zelensky; merkez bankasının CBDC çıkarabileceğini belirten bir yasayı onaylamıştı.

Ukrayna’nın dijital dönüşüm bakan yardımcısı olan Oleksandr Bornyakov bir açıklamada bulundu. Buna göre yaklaşmakta olan pilot uygulamanın elektronik para ihracı için teknolojik bir görev konumunda. Ayrıca ülkede ödeme ve finansal altyapı inovasyonunu ilerletmek için bir sonraki önemli adım dedi.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish