Ukrayna hükümeti, ülkeye  kripto para bağışı yapmak isteyen kişiler için kripto para borsası FTX ve staking platformu Everstake ile bir kripto bağış web sitesi açtı.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Alex Bornyakov, 14 Mart’ta Twitter üzerinden bir paylaşımda bulundu. Bornyakov açıklamasında; FTX ve Everstake ortaklığı ile bir kripto bağış web sitesi olan “Aid For Ukraine” platformunu başlattıklarını duyurdu. Tweet’inde ise şu ifadelere yer verdi;

“Kripto, kullanım kolaylığı sayesinde gerçek bir hayat kurtarıcı olduğunu kanıtladı. Ukrayna hükümeti olarak kripto bağışlarını daha da kolaylaştırdık. FTX ve Everstake ile birlikte, Ukrayna’yı kurtarmak için kripto bağışı yapabileceğiniz bir web sitesi olan “Aid for Ukraine” platformunu duyuruyoruz.”

Platform daha önce Ukrayna hükümeti tarafından paylaşılan cüzdan adreslerini bir araya getiriyor. Platform Bitcoin, Ethereum, Tether, Polkadot, Solana, Dogecoin, Monero, Icon ve Neo kripto para birimlerini kabul ediyor.

Platform aracılığıyla elde edilen fonlar, Ukrayna Ulusal Bankası‘na gönderilecek. Böylece ülkenin silahlı kuvvetlerini ve insani yardım programlarını desteklemek için mühimmat ve ihtiyaçlar için kullanılacak.

Solana Labs kurucu ortağı Anatoly Yakovenko da platformdaki sistemin nasıl işlediğini anlattı;

“DAO’ya yapılan kripto bağışları on-chain üzerinde depolanır ve yönetilir, daha sonra merkezi bir borsa olan FTX’e aktarılır ve SWIFT aracılığıyla Ukrayna hükümetine gönderilen dolar karşılığında satılır.”

Ukrayna, Rusya’nın 24 Şubat tarihinde özel operasyonlar başlatmasından bu yana, devlete ait kripto cüzdanları aracılığıyla 108 milyon doların üzerinde kripto bağışı topladı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish