Rusya’nın Ukrayna işgali ile iki ülke halkının geleneksel finans araçlarını kullanamamaları kripto paralara geçilmesine neden oldu. Bu durum ile Ukrayna Grivnası’nın olduğu kripto para borsalarındaki hacim oranlarında rekor artış gözlemlendi.

Geçen hafta başlayan Rusya-Ukrayna krizi ile geleneksel finans sistemlerinde aksaklıklar yaşanırken, özellikle Bitcoin ve Ethereum, Rus ve Ukraynalıların en çok tercih ettiği varlıklar oldu.

İşlem Hacminde Artış

Ukrayna Merkez Bankası’nın elektronik nakit transferleri üzerindeki kısıtlamalar, Rusya’ya uygulanan yaptırımlar, bankalardan para çekimlerine sınırlamalar getirilmesi gibi durumlar iki ülke halkının da kripto paralara geçiş yapmasına neden oldu.

Coin Metrics’in piyasa verilerine göre, geçen hafta Ukrayna’nın ulusal para birimi olan Ukrayna Grivnası’nın listelendiği kripto para borsalarının işlem hacminde önemli bir artış oldu.

Bunun da ötesinde, Ukrayna’da hizmet veren Binance ve LocalBitcoins borsalarında Bitcoin, Ethereum, USDT ve BUSD almak için kullanılan grivna oranında da tarihin en büyük rakamı kaydedildi.

Ukrayna’nın önemli borsalarından biri olan Kuna’nın rakamlarında da ciddi artış gözlendi. Hatta bu borsanın CEO’su yaptığı açıklamasında; Tether talebinin çok yüksek olduğunu belirtti. 

Rusya parlamentosunun alt meclisi olan Duma’nın başkan yardımcısı Nikolai Arefiev dün yaptığı açıklamada; ekonomik çöküş olması durumunda halktan 60 trilyon ruble toplanması planlarının olduğunu söyledi.

Açıklamanın ardından rus halkının, merkeziyetsiz finans platformlarına geçmeye başladıkları ve devletin banka hesaplarına sınırlama getirmesine karşı önlem almaya çalıştıkları belirtiliyor.

Pazartesi günü de Rus rublesinin ABD doları karşısında değer kaybetmesinin ardından Rusya Merkez Bankası faiz oranlarını %9,5’tan %20’ye yükseltti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish